به گزارش پیک هشترود به نقل از تبریزبیدار، فرگل صحاف در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهانی معلولان اظهار داشت: تعریف توانبخشی،براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت ، فرایندی است پیشرونده، پویا، هدفمند و غالبا محدود به یک دوره زمانی که به افراد دارای ناتوانی این توانایی را میدهدتا به سطح عملکردی مطلوب ذهنی، جسمی و اجتماعی دست یابند.

وی افزود: حوزه معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی به افراد دارای کم توانی های ذهنی و جسمی و حسی وروانی خدمت ارائه می دهد.

صحاف اعلام کرد: دفترامور مراکز توانبخشی شبانه و مراقبتی با تبعیت از رویکردی کاملا تخصصی و متناسب با نیازهای گروه هدف تلاش می کند تا خدمت رسانی به سالمندان، بیماران روانی مزمن، افراد دارای معلولیت ذهنی، جسمی-حرکتی،اختلال طیف اتیسم و چند معلولیتی را درقالب مراکز شبانه روزی، تیم های ارائه خدمات توانبخشی در منزل وتوانبخشی مبتنی بر خانواده ، ساماندهی افراد مجهول الهویه مقیم مراکز شبانه روزی و خدمات توانبخشی اجتماعی ( کمک هزینه مستمری و حق پرستاری ) را عملی سازد.

وی با بیان اینکه تعداد کل معلولین تحت پوشش ۱۲۵/۷۹ نفر می باشد، اظهار داشت: آذربایجان شرقی از نظر تعداد معلولین ـششمین استان بوده که تعداد افراد دارای معلولیت تحت پوشش زن ۳۴۲/۲۹ و تعداد افراد دارای معلولیت تحت پوشش مرد ۷۸۳/۴۹ می باشد.

مدیر کل بهزیستی افزود: افراد دارای معلولیت دریافت کننده کمک هزینه نگهداری (مستمری) ۹۷۶۷۳ نفرمی باشد که از این تعداد۳۶ درصد زن و ۶۴ درصد مرد هستند.

صحاف اظهار داشت: مشاوره ژنتیک و اجرای برنامه پیشگیری از تولد نوزادان دارای اختلالات ژنتیکی معلولیتی در سال گذشته ۷۴۶۳ نفر بود و در شش ماهه امسال ۴۱۰۵ نفر بوده است.

وی اظهار داشت: مردمی سازی ، شفافیت ، کار آمدی ، هوشمند سازی از جمله مولفه های خدمت رسانی به جامعه هدف و معلولین بوده است.

مدیر کل بهزیستی در ادامه افزود: بهره گیری از ظرفیت مراکز مثبت زندگی (۱۶۷ مرکز) در راستای خدمت رسانی به جمعیت افراد دارای معلولیت تحت پوشش، انعقاد تفاهم نامه همکاری بهره مندی افراد دارای معلولیت از پوشش بیمه خدمات توانبخشی با بیمه سلامت، کوچک سازی مراکز و ایجاد بانک محصولات تولیدی معلولان و اعلام به ادارات جزو سیاستهای کلی اجرا شده در یکسال اخیر می باشد.

وی افزود: تهیه و توزیع ۲۸۰۶۸ قلم وسایل کمک توانبخشی به مبلغ ۷۷ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ و تعداد ۱۸۳۵۰ قلم به مبلغ ۸۰ میلیارد ریال درشش ماهه اول ۱۴۰۲ انجام گرفته است.

صحاف اظهار داشت: برقراری کمک هزینه حق پرستاری و مددکاری افراد دارای معلولیت در خانواده به تعداد ۱۷۷۱ نفر در سالجاری و دستیابی به آمار ۴۸۶۹ نفر با سرانه ماهیانه پرداختی ۲۱۰۰۰۰۰۰ ریال با اعتبار ماهیانه پرداختی ۱۰۲۲۴۹۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد.

 

انتهای پیام/