تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱
کد خبر : 92265

کنعانی: سند سپتامبر سند جدیدی نیست و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است

کنعانی: سند سپتامبر سند جدیدی نیست و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره اظهارات امیرعبداللهیان گفت: سند سپتامبر سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است.

به گزارش پیک هشترود به نقل از فارس،‌ ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۳ شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران که در حاشیه نمایشگاه «روایت خدمت» در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی یاد شهید رئیسعلی دلواری را گرامی داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه و در پاسخ به سؤالی درباره دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی و تاثیر آن بر معیشت مردم اظهار داشت: دستگاه دیپلماسی در راستای وظیفه ذاتی و ماموریت‌های محوله به دنبال توسعه روابط خارجی با کشورهای دوست و همه کشورهایی است که مایلند در چارچوب احترام و منافع متقابل به گسترش روابط با ایران بپردازند. این هم در حوزه سیاسی، اقتصادی و دیگر حوزه‌های مورد علاقه و اهتمام معنا پیدا می‌کند.

کنعانی ادامه داد: وزارت خارجه مسؤول تنظیم روابط خارجی و مسؤول اجرای سیاست خارجی است. در دولت سیزدهم با ماموریت به دستگاه دیپلماسی قرار شد این دستگاه بخش قابل توجهی از ظرفیت خود را در خدمت روابط اقتصادی و تجاری قرار دهد و این موضوع با جدیت در دستورکار دستگاه دیپلماسی قرار گرفت. در حوزه روابط خارجی شاهد ارتقای جایگاه ایران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی علاوه بر ارتقای روابط دوجانبه با کشورهای دوست هستیم. در حوزه تجارت خارجی بخشی از تلاش‌ها ناظر بر توسعه روابط دوجانبه با کشورهای دوست و به ویژه در حوزه همسایگان بود. در آمارهای ارائه شده شاهد ارتقای ملموس روابط در حوزه‌های تجاری و اقتصادی و حتی سرمایه‌گذاری هستیم. بخشی از تلاش‌ها ناظر به انضمام و پیوستن ایران به سازوکارهای چندجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه با رویکردهای اقتصادی بود.

وی ادامه داد: پیوستن به بریکس، ظرفیت‌های بسیار زیادی را در حوزه تجارت و اقتصاد بین‌الملل دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: تا الان دستاوردهای قابل توجهی را در ارتقای حجم و سهم روابط اقتصادی و تجاری خارجی ایران به همراه آورده است. این توافقات و نقشه‌های راه امضا شده می‌تواند ما را در بازه‌های زمانی میان مدت و بلندمدت به اثرگذاری در روابط اقتصادی خارجی رهنمون کند و در معیشت مردم هم تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

کنعانی درباره اظهارات امیرعبداللهیان در خصوص سند سپتامبر بین ایران و آمریکا نیز بیان کرد: این را در رسانه‌ها دیدم و شاهد برخی تحلیل‌ها و تفسیرهای مختلف بودیم. ادبیات آقای وزیر در گفت‌وگوی انجام شده کاملا روشن و واضح بود. سند سپتامبر سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است. آخرین مذاکرات برجامی در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) آماده جمع بندی و بازگشت همه طرف‌ها به توافق برجام بود اما دولت آمریکا و شرکای اروپایی آن در یک محاسبه غلط با نگاه به اغتشاشات داخلی ایران و سرمایه گذاری بر این اغتشاشات و با نیم نگاهی به تحولات اوکراین در آن مقطع با فرصت سوزی و از میان بردن یک فرصت از نهایی کردن آن روند مذاکرات و جمع بندی آن سر باز زدند و بار دیگر نشان دادند از اراده سیاسی و حقیقی لازم برای بازگشت همه طرف‌ها به توافق برخوردار نیستند و مایل نیستند تعهداتشان را مسؤولانه به عهده گرفته و انجام دهند.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: توضیحات وزیر کاملا شفاف بوده است. ابهامی در آن نبوده و متن اظهارات وزیر هم در دسترس است می‌توانید مراجعه کنید و آن را به صورت کامل و دقیق ببینید.

وی درباره سفر امیرعبداللهیان به دمشق و سفر روز گذشته وزیر خارجه ترکیه به تهران گفت: بخشی از مذاکرات ما با سوریه مسائل عدیده دوجانبه است. بخش دیگر ناظر بر وضعیت روند سیاسی در این کشور و روند مبارزه با تروریسم است و بخش دیگر ناظر بر مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و از جمله تلاش مستمر ایران برای ایجاد بهترین شرایط برای حل و فصل اختلافات بین سوریه و ترکیه و از سرگیری روابط رسمی دو کشور است. در دمشق و هم در گفت وگوهای دیروز با همتای ترکیه‌ای این مباحث مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: ایران امیدوار است در چارچوب تلاش‌های جاری و مبتنی بر ضرورت اصلاح روابط دو کشور همسایه سوریه و ترکیه این تلاش‌ها به نتیجه لازم و مبتنی بر منافع و مصالح دو کشور و منافع منطقه‌ای منتهی شود.

به گزارش فارس، کنعانی درباره ادعای بلومبرگ گفت: بعضا اظهارات رسانه‌ای ممکن است با اهداف مختلفی مطرح شود. ایران بارها اعلام کرده که علاوه بر پایبندی به مسیر دیپلماتیک برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران معطل مذاکرات برجامی نمی‌ماند و بی اثر کردن تحریم‌های ظالمانه را با جدیت دنبال می‌کند و در عمل هم این را نشان داده و اینکه منتظر احیانا برجام یا احیانا نگاه دولت آمریکا درباره روابط تجاری ایران با دیگر کشورها یا صادرات محموله‌های نفتی خود نمی‌ماند. در عمل نشان دادیم نسبت به احقاق حقوق ملت ایران از همه روش‌های قانونی مبتنی بر قوانین و مقررات بین‌المللی استفاده می‌کنیم.

وی گفت: ایران در روند توسعه مناسبات خارجی خو دو  حفظ جایگاه خود در بازارهای انرژی دنیا از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده است. دولت‌های زیادی در دنیا علاقه‌مند همکاری اقتصادی و معادلات نفتی با ایران هستند. توانستیم به رغم تحریم‌های ظالمانه هم نفت خود را به بازارهای جهانی صادر کنیم و جایگاه خود را در بازار جهانی انرژی تا نسبت قابل توجهی حفظ کنیم. البته یه این معنا نیست که از ناحیه تحریم تحت فشار نیستیم. ایران نشان داد به تحریم‌های آمریکا محدود نخواهد ماند و برای حفظ مناسبات تجاری و اقتصادی خود تلاش خواهد کرد.

کنعانی اضافه کرد: ایران مسیر رفع تحریم‌های ظالمانه و بی اثر کردن تحریم‌ها را توامان ادامه خواهد داد.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: در امور داخلی عراق هیچ دخالتی نداریم. دولت عراق مسؤول امور داخلی این کشور و ثبات در این کشور است. زمینه‌هایی برای شکل گیری برخی برخوردها و بی ثباتی‌ها و ناامنی‌ها وجود دارد و دولت عراق به مسؤولیت خود عمل می‌کند و در تحولات کرکوک شاهد اقدامات به موقع دولت عراق بودیم. برای ما اصل حمایت از امنیت و ثبات در عراق و تلاش های دولت مرکزی این کشور برای ثبات و امنیت در این کشور است. هیچ مداخله‌ای در امور داخلی عراق نکرده و نخواهیم کرد.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره ماموریت عنایتی اظهار داشت: ایشان به عنوان سفیر جدید ایران ماموریتش تقویت مناسبات دوجانبه خواهد بود و ماموریت خود را قوت در عربستان آغاز خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره همکاری با کشورهای دوست و منطقه اظهار داشت: این همکاری اصل تعیین شده برای ماست. با همه کشورهای منطقه مبتنی بر اصل همکاری داریم. سفرهایی که وزیر داشته و سفرهایی که به تهران انجام شده در راستای مناسبات دوجانبه است. موضوع فلسطین را موضوع محوری جهان اسلام می‌دانیم و در همه مذاکرات و گفت‌وگوهای دوجانبه با کشورهای دوست و همسایه و عربی موضوع فلسطین را به عنوان موضوع اولویت دار می‌دانیم. حضور رژیم صهیونیستی در منطقه را عامل بی ثباتی و ناامنی تلقی می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: هرگونه بی ثباتی در منطقه در هر کدام از کشورهای منطقه محدود به مرزهای دو کشور نخواهد بود. در طول سالیان متمادی گذشته همواره نشان دادیم برای ایجاد ثبات و امنیت و استقرار در منطقه در کنار کشورها و ملت‌های منطقه قرار داشته‌ایم. هر جا کمک از ایران خواسته شد ایران برای کمک به استقرار صلح و ثبات در این کشورها عمل کرده است. دولت عراق از اقتدار برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور و حل و فصل مسائل داخلی برخوردار است و چنانچه کمکی از ناحیه ایران متصور باشد و این درخواست شود ایران همکاری خواهد کرد.

وی افزود: تمامیت ارضی و حفظ استقلال سوریه برای ما اصل اساسی است و حضور نیروهای آمریکایی در داخل خاک سوریه حضور اشغالگرانه می‌دانیم و اصل برای ما کمک به ثبات و امنیت به این کشورهاست.

انتهای پیام/م.ا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.