ساعت: 09:23 منتشر شده در مورخ: 2021/09/11 شناسه خبر: 83251
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از واکسیناسیون کرونایی ۴۲.۵ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال آذربایجان شرقی خبر داد.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پیک هشترود، محمد حسین صومی‌بیان این‌که آذربایجان شرقی، بیست و نهمین استان کشور در خصوص وضعیت شیوع بیماری کرونا است، افزود: به دنبال بروز موج پنجم کرونا در کشور، تمامی‌استان‌ها به طرف قله‌ی این موج حرکت کرده و اکنون به آرامی‌در حال نزول و بهبود وضعیت هستند اما خوشبختانه آذربایجان شرقی در اواسط این موج بیماری، سیر نزولی را آغاز کرده و طی چهار روز گذشته نیز روند کاهشی داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: اگر استان ما همانند سایر مناطق کشور این پیک از بیماری را تجربه می‌کرد، تعداد موارد بستری به ۳۰۰۰ بیمار می‌رسید اما اکنون حدود ۱۹۰۰ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند، یعنی ما این مرحله از اوج‌گیری کرونا را با کمترین عارضه پشت سر می‌گذاریم.

وی با تاکید بر این‌که واکسیناسیون سریع و همراهی مردم در این وضعیت تاثیرگذار بوده است، گفت: آذربایجان شرقی در بدترین وضعیت خود، حداکثر ۱۰۰ نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت بستری روزانه کرونایی داشته است در حالی که در برخی استان‌ها این عدد حتی به ۲۰۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت به ثبت رسیده است.

صومی‌در خصوص وضعیت واکسیناسیون کرونایی استان نیز تشریح کرد: آذربایجان شرقی جزو استان‌های پیشتاز در واکسیناسیون است اما در شایعات اخیر، آمارهای غلطی در خصوص پوشش پایین واکسیناسیون کرونایی استان بیان شده بود که حقیقت ندارد.

وی افزود: طی چند روز گذشته، روزانه بیش از ۷۰ هزار نفر در برابر کرونا واکسینه شده‌اند که از این تعداد، برای ۵۰ هزار نفر دز اول و برای ۲۰ هزار نفر نیز دز دوم تزریق شده است.

صومی‌تاکید کرد: با تداوم روند وضعیت واکسیناسیون کنونی، تا پایان شهریورماه بیش از ۶۵ درصد جمعیت استان دز اول و حدود ۳۵ درصد جمعیت نیز دز دوم را دریافت خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص عوارض تزریق واکسن کرونا نیز گفت: تاکنون هیچ عارضه خاص ناشی از تزریق واکسن کرونا در استان گزارش نشده است و با قطعیت می‌توان گفت که واکسن از ابتلا و مرگ و میر بیماران کرونایی جلوگیری می‌کند و ما نیز این موضوع را کاملا با وجود خود لمس می‌کنیم چرا که از میان کادر درمان استان که تا چهار ماه گذشته واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، هیچ مورد فوتی گزارش نشده است و فقط مدتی قبل یکی از بانوان کادر درمان مبتلا به کرونا فوت کرد که دلیل این امر نیز عدم دریافت واکسن از سوی این بانوی باردار بود.

وی در خصوص بازه سنی تزریق واکسن کرونا در استان نیز اظهار کرد: قرار بود تا در روز جمعه افرادی که به مراکز واکسیناسیون مراجعه می‌کنند را بدون واکسن برنگردانیم، که در این راستا شایعه‌ای مبنی بر تزریق واکسن کرونا برای تمامی‌افراد بالای ۱۸ سال در تمامی‌نقاط استان پخش شد، لذا افراد بالای ۱۸ سال به مراکز واکسیناسیون هجوم آوردند و ما نیز نمی‌خواستیم که این افراد را بدون واکسن بازگردانیم، در نتیجه به تمامی‌افراد مراجعه کننده واکسن تزریق شد.

صومی‌افزود: روز جمعه شاید نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در استان و به خصوص شهر تبریز واکسن کرونا دریافت کردند، اما با توجه به برنامه واکسیناسیون کرونایی استان و تعهد ما به تزریق واکسن برای گروه‌های حساس اجتماعی چون کارگران کارخانه‌های تولیدی، دانشجویان و … قرار شده تا از روز شنبه در روستاهای استان تمامی‌افراد بالای ۱۸ سال و در شهرهای استان به خصوص تبریز نیز برای افراد ۳۵ سال و به بالا ( متولد ۱۳۶۵ و به پایین) واکسن تزریق شود.

وی با تاکید بر این‌که واکسن به اندازه کافی در استان وجود دارد، ادامه داد: با توجه به این‌که روند واکسیناسیون باید به شکل برنامه ریزی شده انجام بگیرد و توان و ظرفیت تزریق روزانه واکسن در مراکز مشخص است، خواهشمندیم فقط گروه‌های سنی اعلام شده به مراکز مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که تا پایان شهریورماه و یا حداکثر تا ۱۵ مهرماه، تمامی‌افراد بالای ۱۸ سال مجاز به دریافت واکسن خواهند شد، گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، قرار است تا پایان هفته یک میلیون دز واکسن به استان تحویل داده ‌شود. با احتساب تزریق روزانه ۱۰۰ هزار دز واکسن، می‌توان گفت که واکسن موردنیاز استان تامین خواهد شد.

وی گفت: واکسن سینوفارم و برکت برای تزریق دز اول و واکسن سینوفارم، برکت و آسترازنکا (برای دریافت کنندگان دز اول آسترازنکا و اسپوتینک) برای تزریق دز دوم در مراکز واکسیناسیون استان وجود دارد.

صومی‌با بیان این‌که هم استانی‌های عزیز برای دریافت واکسن نیازی به ثبتنام در سامانه واکسیناسیون ندارند، افزود: برنامه واکسیناسیون در استان اندکی جلوتر از برنامه کشوری بوده و معمولا پیش از باز شدن سهمیه ثبت نام استان در این سامانه، واکسیناسیون گروه‌های مشخص شده در استان آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده