ساعت: 09:35 منتشر شده در مورخ: 2021/07/17 شناسه خبر: 82684

چشمه ساری قیه با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین چشمه های استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ۳۳کیلومتری شمال غربی شهر هشترود و در نزدیکی روستای آغچه کندی در داخل دره ای نسبتاً باز که در زبان محلی به آن شُور دره گفته می شود قرار گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، چشمه ساری قیه با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین چشمه های استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ۳۳کیلومتری شمال غربی شهر هشترود و در نزدیکی روستای آغچه کندی در داخل دره ای نسبتاً باز که در زبان محلی به آن شُور دره گفته می شود قرار گرفته است.

این چشمه که از دل یک تپه سنگی می جوشد به دلیل خواص درمانی متعدد و تاثیر مثبتی که در التیام درد های پوستی دارد به تن رنجور بیماران سلامتی را رایگان هدیه می دهد.

علت نامگذاری این چشمه به تپه سنگی که در دامنه آن قرار گرفته است باز می گردد، تپه سنگی که عمدتاً از سنگهای رگه دار و تیز تشکیل شده و با گذشت زمان و به دلیل تاثیر رسوبات و املاح معدنی رنگ زردی به خود گرفته اند و آب چشمه نیز از دل همین سنگ های زرد می جوشد و جریان دارد. معنای لغوی ساری قیه در زبان ترکی سنگ زرد می باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده