ساعت: 11:44 منتشر شده در مورخ: 1399/12/16 شناسه خبر: 81169

هجوم ضد ارزش ها در فضای مجازی به اندازه ای است که همه‌ی ما شاهد لرزه های سنگین آن بر پیکره اعتقاد و اخلاق و عمل افراد جامعه هستیم.

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، امیرمحمد وثوقی در یادداشتی نوشت:

 

خانواده مأمنی است که بین اعضای آن بیشترین تعاملات کلامی و غیر کلامی صورت می گیرد. اما رسانه هایی مانند تلویزیون، ماهواره و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با ورود خود به جامعه و نفوذ در خانواده ها، روابط اجتماعی را دچار تحول و دگرگونی کرده اند و در کنار آثار سازنده، آسیب هایی هم داشته اند.

کارکرد مثبت آن ها از این لحاظ است که رسانه ها موجب گسترش آموزش و علوم و انتقال فرهنگ و تسریع در ارتباطات و… می شوند.

کارکرد منفی آن ه‍ا، این است که موجب کمترشدن روابط اجتماعی و خانوادگی افراد از نظر عاطفی و کاهش ارتباط تعاملی بین افراد جامعه، سست شدن مرزهای اخلاقی و به تبع آن بحران ها و تعارضات بین جوانان و افراد خانواده می شود.

باید توجه کرد که تهدیدات فضای مجازی فقط محدود به خود این فضا نیست و به دلیل تغییر فرهنگ و اثر گذاشتن بر نهاد خانواده، فضای حقیقی جامعه را نشانه رفته است و هر معضلی که در کف خیابان مشاهده گر آن هستیم، ریشه در ضعف و قوت تربیت خانوادگی و اجتماعی و اثرگذاری فضای مجازی بر آن دارد.

هجوم ضد ارزش ها در فضای مجازی به اندازه ای است که همه‌ی ما شاهد لرزه های سنگین آن بر پیکره اعتقاد و اخلاق و عمل افراد جامعه هستیم.

اما شدت آسیب و بحران وقتی نمایان می شود که جوان و نوجوان جامعه ما در مقابل چاقوی دو سویه فضای مجازی تنها می باشد و اعضای خانواده به دلیل عدم دارا بودن سواد رسانه ای، نمی توانند نقشی را در این رویارویی ایفا کنند.

روز به روز بر سرعت نفوذ و نقش آفرینی اینترنت و فضای مجازی بر زندگی ما افزوده می شود اما سرعت و گستره تجهیز خانواده ها و والدین به سلاح سواد رسانه ای بسیار پایین است.

بنابراین وقت آن رسیده است که صدای زنگ خطری را که برای جامعه و نهاد خانواده به صدا در آمده است را بشنویم و بیدار شویم.

تک تک ما نسبت به اعضای خانواده خود مسؤول هستیم و برای ما ضروری است که مهارت و فرهنگ کار با رسانه و فضای مجازی و ابزارهای اینترنتی را بشناسیم و با علم و آگاهی کافی، سبک زندگی خویش را متناسب با اقتضائات زمان حاضرِ خود تنظیم کنیم.

 

انتهای پیام/م.ا

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده