ساعت: 08:31 منتشر شده در مورخ: 2020/10/24 شناسه خبر: 79183
مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد؛

احمد حمزه زاده از تعیین و ثبت حریم مسجد جامع هشترود و ۱۷ اثر دیگر در استان در جهت رعایت ضوابط حفاظتی خبر داد.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، احمد حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان صبح امروز در جمع خبرنگاران، افزود: بر این اساس دبیرستان ماندگار فردوسی، دبیرستان شهید بهشتی، جداره ساختمان رمضانی، جداره مغازه‌های سنگی، جداره ساختمان عهدنو، هتل رامسر، هتل جهان‌نما، هتل کوثر، گراندهتل تبریز، مقبره عزیز کندی، بقعه خواجه‌علی سیاهپوش، مسجد جامع هشترود، خانه علوی (صرافلار) تبریز، کاروانسرای پیام مرند، خانه ستارخان، خانه عهدی، خانه ختایی و خانه علی مسیو در تبریز تعیین حریم شدند.

وی اظهار داشت: با این مصوبه و ثبت حریم آثار تاریخی یاد شده ضوابط حفاظتی در این آثار بر اساس قوانین و مقررات میراث فرهنگی باید رعایت شود.

حمزه زاده اضافه کرد: همچنین کاروانسرای جمال‌آباد شهرستان میانه نیز پس از بررسی میدانی و اعلام نظر پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، مجددا” در جلسه شورای حریم مطرح خواهد شد.

وی گفت: حریم محدوده‌ای است که بر اساس ضوابط قانونی برای حفظ اثر تاریخی یا طبیعی تعیین و باعث حفظ موجودیت اثر و یکپارچگی آن می شود و بناهای تاریخی از جنبه‌های مختلف دارای حریم‌هایی هستند که جهت مراقبت و نگهداری بهتر از بناها لازم است به این حریم‌ها توجه شود.

حمزه زاده یادآور شد: هر بنایی با بافت شهری و طبیعی خود کاملا انس گرفته و با آن همسو و هماهنگ است اما در طی سال‌های گذشته که شهرها رشد و گسترش یافتند، به سرعت بناهای متنوعی در شهرها ساخته شده و بر اثر این تحولات چهره شهرها دگرگون گردید و به نوعی باعث جدا شدن بناها از بافت شهری خود شد که به همین دلیل حریم هایی برای بناهای ارزشمند تاریخی تعریف شد تا این بناها کماکان بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده