ساعت: 08:04 منتشر شده در مورخ: 2020/07/22 شناسه خبر: 78255
مدیرجهادکشاورزی هشترود:

مجید احمدی گفت: آتش زدن پس مانده محصولات در اراضی کشاورزی بر اساس ماده ۲۰ قانون هوای پاک خلاف قانون بوده و علاوه بر آن بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۲ و ۲۲ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۴۵ قانون حفاضت از جنگلها و مراتع جرم محسوب شده و پیگیرد قانونی دارد.

Print Friendly, PDF & Email

مجید احمدی مدیر جهادکشاورزی هشترود در گفتگو با خبرنگار پیک هشترود گفت: به عنایت به فرارسیدن زمان برداشت مزارع گندم و جو در شهرستان، عده ای از برداشت کنندگان بصورت ناآگاهانه اقدام به آتش زدن بقایای کاه و کلش مزارع می شوند که باعث فرسایش خاک، ازبین رفتن میکروارگانیسم های خاک و در نهایت کاهش حاصلخیزی خاک در درازمدت و کاهش عملکرد محصول خواهد شد.

 

وی افزود: در صورتیکه بقایای گیاهی با زیرخاک رفتن بصورت شخم سبک باعث افزایش موادآلی خاک و بصورت مالچ (پوشش گیاهی) باعث جلوگیری از هدررفتن رطوبت خاک می شوند.

 

احمدی تاکید کرد: از کشاورزان و زارعان درخواست می شود بلافاصله بعد از برداشت محصول بقایای گیاهی را شخم سبک زده و از آتش زدن آن جلوگیری کنند.

 

مدیرجهادکشاورزی هشترود ادامه داد: همچنین آتش زدن پس مانده محصولات در اراضی کشاورزی بر اساس ماده ۲۰ قانون هوای پاک خلاف قانون بوده و علاوه بر آن بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۲ و ۲۲ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۴۵ قانون حفاضت از جنگلها و مراتع جرم محسوب شده و پیگیرد قانونی دارد.

 

وی تصریح کرد: از کشاورزان عزیز درخواست می شود تا ادوات مکانیزه خود از جمله تراکتور، گاوآهن و سم پاش را برای کنترل حریق احتمالی بصورت آماده باش در دسترس داشته باشند.

 

احمدی یاداور شد: کل اراضی زیر کشت گندم و جو شهرستان حدود ۱۰۰ هزار هکتار می باشد که پیش بینی می شود حدود ۱۵۰ هزار تن غلات از مزارع برداشت و ۱۰۰ هزار تن گندم نیز با قیمت تضمینی ۲۵۰۰ تومان خریداری شود.

 

وی بیان کرد: ۹ مرکز خرید گندم شامل ۵ سیلو و ۴ مرکز تعاونی روستای کار خرید گندم را از کشاورزان بر عهده دارند.

 

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده