ساعت: ۱۴:۰۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ شناسه خبر: 77998
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان خبر داد؛

محمود کیا با اعلام اینکه در شهرستان های هشترود، میانه و اهر جمعیت سن غلات زیاد است بر تداوم مبارزه با این آفت تاکید کرد.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود، محمود کیا روز پنجشنبه در جلسه کمیته گیاهپزشکی استان آذربایجان شرقی اعلام کرد: در سال ۹۹ تا زمان حاضر در حدود ۵ هزار و ۹۰۴ هکتار از مزارع استان جهت مبارزه و پیشگیری از آفت سن گندم سمپاشی شده است.

وی از مبارزه شیمیایی، زراعی و مکانیکی در ۵۸ هزار و ۲۸۳ هکتار از اراضی کشاورزی در طول سال ۹۸ در استان خبر داد و افزود: از این میزان حدود ۴۲ هزار و ۱۳۱ هکتار با انواع آفات گندم آبی و دیم ، هشت هزار و ۸۳۶ هکتار با آفت های جو آبی و دیم و برای کلزا هم حدود ۵ هزار و ۱۱۰ هکتار مبارزه شده است و حدود ۲ هزار و ۲۰۶ هکتار هم شامل مبازره با دیگر محصولات کشاورزی می باشد.

کیا با اشاره به اجرای ۱۲ طرح پیش آگاهی نوین براساس مجموعه درجه حرارتهای موثر روزانه در مورد آفات کلیدی استان با اعتبارات ملی، در خصوص زنگ گندم مناسب ترین روش مبارزه با آفات را استفاده از ارقام مقاوم اعلام کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به وجود آفت ملخ در شهرستان پارس آباد تاکید کرد: باید به صورت کارشناسی شده در سریعترین زمان با این آفت مبارزه شود تا در محل مزارع هم مرز با استان به مزارع کشاورزان خسارت وارد نکند.

وی در ارتباط با میزان مبارزه با ملخ در استان گفت: از خرداد ۹۸ تا پایان سال گذشته حدود ۱۰ هزار و ۱۰۶ هکتار از اراضی ملخ زدایی شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با بعضی آفات مثل شته مومی کلزا نیز عنوان کرد: در پاییز این آفت به صورت گسترده وجود داشت که امسال به دلیل بارش باران و دیگر فاکتورها جمعیت پایینی دارد.

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده