ساعت: ۰۹:۳۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ شناسه خبر: 77298
جزئیات کیف هسته‌ای پوتین منتشر شد؛

کیف هسته‌ای رئیس جمهور روسیه کلید کنترل تمامی سلاح‌های هسته‌ای آماده شلیک روسیه است.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از آناج، برای نخستین بار در تاریخ روسیه، کیف هسته‌ای (یا چمدان اتمی) این کشور که تحت اختیار عالی‌ترین مقام روسیه است، از نزدیک در تلویزیون دولتی روسیه نمایش داده شد.

شبکه دولتی “زوزدا” روسیه (وابسته به وزارت دفاع روسیه) گزارشی اختصاصی از نحوه کارکرد “کیف هسته‌ای” روسیه پخش کرده و در آن برای نخستین بار تصویری از نمای نزدیک محتویات این کیف و نحوه کارکرد آن را به نمایش درآورده است.

در این برنامه “الکسی یگروف” کارشناس نظامی روسیه نحوه کارکرد کیف هسته‌ای روسیه را تشریح کرده است. این مجری تلویزیون توضیح داده است: «یکی از مؤلفه‌های کیف، وجود فلش کارت است که توسط رییس جمهوری وارد سیستم می‌شود.»

او افزوده: ما مجاز به افشای سایر اطلاعات حساس مربوط به کارکردهای این کیف نیستیم.

این نخستین بار در تاریخ اتحاد جماهیر شوروری و فدراسیون روسیه است که تصویری نزدیک از کیف هسته‌ای یا چمدان اتمی روسیه نمایش داده می‌شود.

مشابه این کیف در ایالات متحده آمریکا و در اختیار رییس جمهوری این کشور است که با تحت اختیار قرار دادن کدهای ویژه‌ای که در اختیار رییس جمهور است، می‌تواند در هر زمان و مکانی سلاح‌های هسته‌ای این کشور را فعال کرده و فرمان شلیک بدهد.

این کیف یادگار و میراث دوران جنگ سرد است یا همان بحران موشکی کوبا در دهه ۱۹۶۰ میلادی و دوران ریاست جمهوری جان. اف. کندی در آمریکا است که دو قطب اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا همواره آماده اقدام نظامی احتمالی علیه یکدیگر بودند.

کیف هسته‌ای روسیه که هم‌اینک کنترل آن تحت اختیار پوتین است و از او جدا نمی‌شود. نام این کیف “چِگِت” ( cheget) نام دارد که در دوران اتحاد جماهیر شوروی نام آن “کازبک” (kazbek) بوده است.

این کیف همواره تحت اختیار پوتین و در کنار اوست و رییس فدراسیون روسیه همواره در همه سفرهای داخلی و خارجی آن را از خود جدا نمی‌کند. این کیف کلید کنترل تمامی سلاح‌های هسته‌ای آماده شلیک روسیه است که با ارایه کد مخصوصی که تنها در اختیار پوتین و دو تن دیگر است می‌تواند فعال شود.

“چگت” دارای دکمه فعال‌سازی پرتاب موشک‌های هسته‌ای روسیه است و دارای یک کد کلیدی شخصی شده یا یک فلش کارت است که به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته تحت نظر می‌باشد.

طبق گزارش تلویزیون دولتی روسیه دو مقام دیگری که کدهای فعال سازی این کیف را در اختیار دارند “سرگئی شویگو” وزیر دفاع روسیه و “والری گراسیموف” رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه است.

این کیف در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی ساخته شده است. ناظران می‌گویند غیرمعمول‌ترین وجه کیف هسته‌ای روسیه این است که دکمه فعال‌سازی پرتاب آن “سفید” است و برخلاف تصورات، دکمه “قرمز” نیست.

 

چمدان اتمی در همه سفرهای پوتین همراه اوست

کارشناس تلویزیون دولتی روسیه در حال تشریح محتویات چمدان اتمی روسیه

 

تصویری از داخل چمدان اتمی روسیه

انتهای پیام/

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده