ساعت: ۰۹:۴۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ شناسه خبر: 76472

نقش تحصیلات در زندگی چقدر است؟ اهمیت تحصیلات و به ویژه تحصیلات دانشگاهی در زندگی انکارناپذیر است.  بر همین اساس بسیاری از والدین فشار زیادی را بر فرزندان خود جهت کسب تحصیلات بالا وارد می‌کنند. والدین بسیاری نیز سعی می‌کنند تمام امکانات و شرایط رفاهی را برای تحصیلات فرزندان خود فراهم کنند. اما واقعا تحصیلات چقدر در زندگی افراد اهمیت دارد؟ و آیا تحصیلات می‌تواند آینده‌ای موفقیت‌آمیز را تضمین کند؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم بطور واقع‌بینانه به تحصیلات تکمیلی نگاه کنیم و نگرش‌های اشتباه را توضیح دهیم. ضمن اینکه اگر در زمینه تحصیلات نیاز به مشورت دارید، می‌توانید از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید. 

Print Friendly

 

نگرش اشتباه راجع به سطح تحصیلات

به گزارش پیک هشترود به نقل از هنر زندگی ، این یک واقعیت است که تحصیلات عالی سطح توقع افراد را بالا می‌برد؛ به گونه‌ای که افراد دیگر حاضر نیستند به سمت کارهای معمولی و سطح پایین بروند؛ از طرفی بیشتر اوقات امکان کار در زمینه تخصصی خود برایشان بوجود نمی‌آید. نگرشی که تحصیلات بالا را از ارکان اصلی زندگی و تنها عامل موفقیت و رسیدن به خوشبختی می‌داند بسیار رایج است. نمونه‌ی بارز این نگرش جوانانی هستند که به دلیل عدم موفقیت در کنکور و آزمون‌های تحصیلی، زندگی را تمام شده می‌پندارند و در برخی موارد به سمت خودویرانگری پیش می‌روند. در همین ارتباط مقاله افت تحصیلی را بخوانید تا بدانید در زمینه تحصیلات نقش خانواده و جامعه بسیار تاثیرگذار است. با کمک مشاور متخصص می‌توانید در زمینه تحصیلات به انتخاب‌های معقولانه‌ای برسید. در مقاله موفقیت تحصیلی نیز بطور کامل به ابعاد مختلف مسأله پرداخته‌ایم.

 

نقش تحصیلات در زندگی چقدر است؟

تحصیلات دیگر تنها عامل موفقیت تضمینی نیست! خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه این را نشان می‌دهد. بسیاری از خانواده‌ها بدون در نظرگرفتن علایق فرزندان در وارد کردن آن‌ها به دانشگاه رقابت می‌کنند و هر کدام دوست دارند تا فرزندشان حتما دکتر و مهندس شود. برای خیلی از افراد نیز تحصیلات تنها جنبه‌ی چشم و هم‌چشمی و رقابت کورکورانه دارد که در این صورت اتلاف وقت، هزینه و انرژی است. اما تحصیلات بسیار بالا در زندگی تمام افراد کارساز نیست؛ این افراد باید همواره به دنبال استعدادها و افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های خود باشند. لازم نیست حتما به درجات بسیار بالا در تحصیلات دست یابید تنها کافیست در زمینه‌ای که توانایی و علاقه دارید به بهترین شکل عمل کنید. باید توجه داشت که شخصیت و توانایی افراد متفاوت است و نمی‌توان برای همه تحصیلات را تجویز کرد.

نقش تحصیلات در زندگی مشترک

در مقاله اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهم است؟ به مزایا و معایب مسأله تحصیلات متفاوت زن و مرد پرداخته‌ایم. ممکن است شما نیز به این باور اعتقاد داشته باشید که تحصیلات لزوماً شعور و شخصیت نمی‌آورد؛ اما تحصیلات تشکیل‌دهنده‌ی بخش‌هایی از شخصیت و تعیین‌ کننده‌ی وجهه اجتماعی افراد است. تحصیلات می‌تواند دورنمایی از آینده‌ی شغلی همسرتان را به شما نشان دهد.

تحصیلات بالا و آگاهی زیاد در صورتی که موجب افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های حل مسئله شود و قدرت درک و تجزیه تحلیل را در افراد بالا ببرد می‌‌تواند روابط زن و شوهر را بهبود بخشد. کسب تحصیلات عالی مزیت است اما نباید به گونه‌ای باشد که ملاک‌های مهم دیگر مانند سخت‌کوشی، صداقت، پاکدامنی و موارد دیگر نادیده گرفته شود. نباید تنها به خاطر تحصیلات پایین شخص مناسب برای خود را رد کنید و صفات خوب او را نادیده بگیرید.

 

فواید داشتن تحصیلات در زندگی

کسب تحصیلات تا حدودی باعث موفقیت نسبی افراد در جامعه می‌شود؛ چرا که راهی است برای کسب دانش تخصصی که اگر با مهارت‌های زندگی همراه شود، فرد دارای دو بال برای پرواز خواهد شد. ممکن است شما با کسب مدرک در مقطع بالاتر در شغل خود ارتقا یابید و درآمد بیشتری داشته‌ باشید.

همچنین تحصیلات باعث می‌شود تا شما در حرفه‌ی خود تخصصی‌تر عمل کنید. افرادی که تحصیلات بالاتری دارند از آزادی اجتماعی بیشتری در جامعه برخوردارند و احترام بیشتری نیز دریافت می‌کنند. والدین تحصیل‌ کرده آگاهی بیشتری در مورد تربیت فرزندان خود دارند و معمولا فرزندان تحصیل کرده‌ای نیز تحویل جامعه می‌دهند. تحصیلات بالا در زندگی به معنای بهره‌مندی از تمام فواید ذکر شده نیست؛ در واقع شخصیت انسان‌ها به تحصیلات آن‌ها بستگی ندارد اما می‌تواند برخی از ویژگی‌های مثبت را در افراد به‌وجود آورد.

 

بکارگیری توانایی‌ها به جای کسب تحصیلات

بسیاری از هنرمندان و دانشمندان از لحاظ تحصیلی در سطح بسیار پایینی بوده‌اند اما با عملکرد خود و به کارگیری تجربه فردی تغییرات عظیمی را در جهان ایجاد کرده‌اند. دوره‌های طولانی مدت تحصیلات دانشگاهی مقارن با سال‌های جوانی و شور و انرژی در زندگی است که فرد می‌تواند به جای اتلاف وقت و انرژی در رشته‌ی تحصیلی که علاقه‌ای به آن ندارد توانایی‌های خود را به کار بگیرد و استعدادهایش را شکوفا کند. افرادی که بعد از گرفتن دیپلم وارد بازار کار در زمینه‌ی مورد علاقه‌ی خود می‌شوند از افرادی که سال‌های زیادی را در کسب تحصیلات غیر ضروری صرف می‌کنند موفق‌ترند.

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده