ساعت: ۱۱:۰۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ شناسه خبر: 73289

 مسجد «چِنگ هو» به ابتکار عمل اتحادیه مسلمانان چینی اندونزی در پالمبانگ ساخته شده است و در مجتمع مسکونی «امین مولیا»ی منطقه «جاکابارینگ» شهر پالمبانگ قرار دارد.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از ایکنا؛ اگر قصد سفر به شهر پالمبانگ در اندونزی را دارید، باید از یک مسجد منحصر به فرد با معماری چینی دیدن کنید. این مسجد به ابتکار عمل اتحادیه مسلمانان چینی اندونزی در پالمبانگ ساخته شده است و مسجد الاسلام «محمد چِنگ هو» نام دارد.

این مسجد علاوه بر اینکه مکانی برای نشر تعالیم اسلام و معرفی آن به جامعه است، نقش مهمی در حفظ روابط خوب میان مردم چینی‌تبار و مردم پالمبانگ دارد.

چرایی نامگذاری مسجد به «چِنگ هو»

این مسجد به نام «چِنگ هو» فرمانده نیروی دریایی چینی در قرن پانزدهم نامگذاری شده است، او یک سفر تجاری در امتداد مجمع الجزایر را با استفاده از یک ناوگان بسیار بزرگ رهبری کرد. گرچه در ابتدای سفر، عملیات تجاری انجام داد، اما به طور غیرمستقیم به معرفی اسلام در مناطق پرداخت. چنگ هو به خاطر رفتار خوب و صلح‌آورش، پیروان بسیاری داشت.

این مسجد حدود ۲۰ در ۲۰ متر وسعت دارد و در مساحتی حدود ۴ هزار و ۹۹۰ متر ساخته شده است. زمین آن، زمینی اهدایی بود که از سوی «شهریال عثمان»، استاندار سوماترای جنوبی در آن زمان تقدیم شد.

دو برج پنج طبقه‌ای

مسجد چنگ هو دو برج دارد که به «حبل من الله» و «حبل من الناس» معروف شده‌اند. در پایین برج‌ها، وضوخانه‌ای به ابعاد چهار در چهار متر دیده می‌شود.

دو برج مسجد چنگ هو دارای پنج طبقه است که نمادی از نمازهای پنج‌گانه است. ارتفاع برج به ۱۷ متر می‌رسد که این رقم نماد تعداد رکعات نماز در شبانه روز است که هر یک از مسلمانان باید انجام دهند.

بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی؛ در بخش بیرونی برج، نماد تزئینی ویژه شهر پالمبانگ به شکل شاخ بز وجود دارد. در بخش داخلی نیز، بازدیدکنندگان هنگام ورود، فضای قرمز رنگی را مشاهده می‌کنند.

گنجایش ۵۰۰ نفری

معماری چینی نیز از درب اصلی مسجد دیده می‌شود. ستون و تزئینات در قسمت بالای مسجد زیبایی داخلی و ظرافت‌های چینی را افزایش داده است. در مجموع ساختمان این مسجد می‌تواند حدود ۵۰۰ نفر را جای دهد.

وجود مسجد چنگ هو در پالمبانگ، نه تنها چنگ هو را به عنوان یک شخصیت مسلمان چینی معرفی کرده است، بلکه انتظار می‌رود که نام چنگ هو، همه مسلمانان را نسبت به آنچه که او انجام داد، آگاه سازد و آن گسترش صلح به همه است.

انتهای پیام/

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده