ساعت: ۱۰:۴۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۴/۴ شناسه خبر: 72760
چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن

آموزش جامع نرم‌افزار مایکروسافت ورد در باشگاه خبرنگاران جوان ارائه شده است؛ برای آشنایی کامل با این برنامه کاربردی با ما همراه باشید.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از شرکت‌هایی که در زمینه ساخت و عرضه نرم افزارهای گوناگون  فعالیت چشم‌گیری داشته، شرکت مایکروسافت است. این شرکت طیف وسیعی از نرم افزار‌های کاربردی از جمله ویرایش متن، ویرایش عکس، مدیریت سایت، ابزار مهندسی و… را تولید کرده و در قالب مجموعه Microsoft Office در دسترس کاربران سراسر جهان قرار داده است.

در این سری از جلسات آموزشی قصد داریم به نرم افزار مایکروسافت ورد بپردازیم. برنامه Microsoft Word یک برنامه تجاری-بازرگانی برای ارائه مطلب است که توسط شرکت Microsoft برای سیستم عامل‌های ویندوز و مکینتاش (نسخه ۸) نوشته و عرضه شده است. نسخه‌ای که این آموزش در قالب آن تهیه شده است Microsoft Word 2010 است. برنامه Microsoft Word ابزاری برای ارائه اطلاعات است که از انواع متن‌ها، شکل‌ها، طراحی‌ها، عکس‌ها و رسانه‌های چندگانه در کنار سایر محصولات Microsoft Office مانند Excel، پشتیبانی می‌کند.

 


چگونگی افزودن طرح فوری به متن در مایکروسافت ورد

در این فصل، در مورد چگونگی اعمال کردن طرح‌های فوری در مایکروسافت Word 2010  صحبت می‌کنیم. مایکروسافت Word فهرستی متشکل از طرح‌های سریع برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید برای سرفصل‌ها، عناوین، متن و لیست‌ها از این طرح‌ها استفاده کنید. طرح‌های سریع همراه با گزینه‌های قالب بندی آماده می‌آیند، فونت، حروف درشت، و رنگ نمونه‌هایی از این قالب بندی‌ها هستند که در این بحث در مورد آن‌ها می‌خوانیم.

اعمال کردن طرح‌های فوری

در ادامه طی مراحلی به شما یاد می‌دهیم که چگونه روی قسمت انتخاب شده‌ متن طرح‌های فوری را اعمال کنید:

مرحله اول: قسمتی از متن را که می‌خواهید روی آن طرح بزنید، انتخاب کنید. با استفاده از طرح می‌توانید قسمت انتخاب شده از متن را به سرفصل، پیش سرفصل و یا یک عنوان در سند تبدیل کنید. بر اساس نیاز و به دلخواه می‌توانید از طرح‌های مختلف استفاده کنید.

مرحله دوم: روی نوار Home tab کلیک کرده و سپس نشانگر موس خود را روی مجموعه‌ متشکل از طرح‌ها حرکت دهید؛ خواهید دید که قسمت انتخاب شده به صورت آن طرح منتخب تبدیل می‌شود. با کلیک کردن روی گزینه More Style می‌توانید طرح‌های بیشتری را ببینید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

مرحله سوم: در نهایت، برای اعمال کردن طرح مورد نظر، روی آن طرح کلیک کنید و خواهید دید که آن طرح روی قسمت انتخاب شده اعمال می‌شود.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

با انتخاب کردن طرح Normal که در همان مجموعه‌ طرح‌ها قرار دارد می‌توانید یک متن را به حالت طبیعی خود بازگردانید.

تغییر دادن طرح‌ها

عمل تغییر طرح‌ها این امکان را به شما می‌دهد که فونت، رنگ، فاصله بین پاراگراف‌ها و طرحی که به صورت پیش‌فرض روی مایکروسافت قرار دارد را عوض کنید. در ادامه طی مراحلی به شما کمک می‌کنیم تا طرح پیش‌فرض را تغییر دهید.

مرحله اول: سندی را که می‌خواهید طرحش را عوض کنید، باز کنید.  روی نوار Home tab کلیک کرده و سپس روی گزینه Change Style کلیک کنید؛ با این کار تمامی گزینه‌هایی که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید برای شما نمایش داده می‌شوند. می‌توانید طرح، فونت، رنگ و فاصله بین پاراگراف‌ها را تغییر دهید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

مرحله دوم: اگر می‌خواهید تنظیمات طرح را عوض کنید، گزینه‌ Style Set را انتخاب کنید؛ با این کار یک پیش منو برای شما نمایش داده می‌شود تا هر کدام از طرح‌های دلخواه را انتخاب کنید. هنگامی که نشانگر موس خود را روی طرح‌های مختلف حرکت می‌دهید، یک پیش نمایش همزمان دریافت می‌کنید تا ار نتیجه نهایی مطمئن شوید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

مرحله سوم: برای اعمال کردن تنظیمات روی طرح مورد نظر، روی آن تنظیمات طرح کلیک کنید و خواهید دید که آن تنظیمات روی سند شما اعمال می‌شوند.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

فونت، رنگ و فاصله پاراگراف‌ها را نیز می‌توانید همانند تغییر دادن تنظیمات، تغییر دهید. این گزینه را خودتان امتحان کنید.

آموزش گام به گام مایکروسافت ورد (Microsoft Word) / قسمت ششم

چگونگی استفاده از قالب آماده در متن مایکروسافت ورد

در این فصل در مورد چگونگی  استفاده از قالب‌های آماده در مایکروسافت Word 2010 صحبت می‌کنیم. قالب‌های آماده موجود در مایکروسافت Word مجموعه‌ای از طرح‌هایی هستند که طرح‌های مربوط به پاراگراف را برای پاراگراف‌های معمولی، یک تیتر، و برای سطوح مختلفی از سرفصل‌ها، توضیح می‌دهد. برای سند خود هم می‌توانید از قالب‌های آماده موجود در سند Word استفاده کنید و هم این‌که می‌توانید خودتان یک قالب‌های آماده بسازید تا بتوان از آن‌ها در تمامی اسناد به صورت مشترک استفاده کنید.

استفاده از قالب‌های آماده

اکنون یاد می‌گیریم که چگونه برای سندی که تازه ساخته شده از قالب‌های آماده موجود در مایکروسافت استفاده کنیم. زمانی باید یک قالب‌ آماده را انتخاب کنید که یک سند کاملا خالی و جدید را می‌سازید.

مرحله اول: برای ساختن سند جدید، روی نوار File tab کلیک کنید و سپس گزینه‌ New را انتخاب کنید؛ با این کار قالب‌‌های آماده موجود به شما نمایش داده می‌شوند.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

مرحله دوم: مایکروسافت Word  فهرستی از قالب‌‌های آماده به شما نشان می‌دهد که این فهرست در زیر قسمت Sample Templates قرار دارد، همچنین می‌توانید از سایت office.com صدها قالب‌‌ آماده در طبقه بندی‌های مختلف را دانلود کنید. ما برای سند خود از قالب‌‌های آماده ساده (Sample Template) در سندمان استفاده می‌کنیم. برای این کار، لازم است که روی گزینه‌ Sample Templates کلیک کنیم؛ با این کار مجموعه‌ای از قالب‌‌های آماده برای ما نمایش داده می‌شوند. بر اساس نیاز خود می‌توانید برای انتخاب قالب‌‌ مورد نظر از گزینه‌ مراجعه به سایت رسمی office نیز استفاده کنید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

مرحله سوم: می‌توانید در بین قالب‌‌های آماده مختلف جستجو کنید و فقط با دبل کلیک کردن روی قالب‌‌ مورد نظر، آن را برای سند خود انتخاب کنید. ما بر اساس نیازمان به گزارش دادن از قالب‌‌های آماده Equity Report استفاده می‌کنیم. هنگام انتخاب کردن قالب برای سند خود، باید گزینه‌ Document را که در ستون سوم قرار دارد، انتخاب کنید؛  با این‌ کار یک سند با تنظیمات از پیش مشخص شده برای شما باز می‌شود که می‌توانید بر اساس سندی که نیاز دارید داشته باشید با استفاده از آن، مواردی مانند تیتر سند، نام نویسنده، سرفصل و غیره را تغییر دهید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

ساختن قالب جدید

می‌توانید یک قالب جدید بسازید و یا این‌ که می‌توانید یک قالب موجود را تغییر دهید و برای استفاده در اسناد دیگر آن را ذخیره کنید. فایل حاوی قالب در مایکروسافت Word دارای پسوند .dotx است. در ادامه طی مراحلی به شما کمک خواهیم کرد تا یک قالب جدید بسازید.

مرحله اول: برای ساختن قالب با استفاده از قالب قبلی، روی نوار File کلیک کنید و سپس گزینه‌ New را انتخاب کنید؛ با این کار قالب‌های آماده‌ای که در دسترس هستند، برای شما به نمایش در می‌آیند تا بتوانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. هر کدام از قالب‌ها را که می‌خواهید انتخاب کنید و با استفاده از فعال کردن گزینه‌ Template آن را فعال نمایید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

مرحله دوم: حال می‌توانید بر اساس نیاز و به صورت دلخواه قالب باز شده را تغییر دهید و هنگامی که کارتان به اتمام رسید، می‌توانید آن را با پسوند .dotx که پسوند استاندارد برای قالب‌های آماده Word است، ذخیره کنید.

آموزش مایکروسافت ورد/ چگونگی استفاده از طرح فوری و قالب آماده در متن (قسمت ۲۵)

همچنین می‌توانید از سندی جدید یک قالب بسازید. روی گزینه File کلیک کرده و سپس گزینه‌ New را انتخاب کنید تا یک سند جدید برای شما باز شود. در پایین قسمت Available Templates، روی گزینه‌ Blank Document کلیک کنید تا یک قالب جدید برای سند ساخته شود. آن قالب را با یک نام مخصوص و با پسوند .dotx ذخیره کنید.

می‌توانید قالب ساخته شده را در هرجایی که کلیک می‌کنید، ذخیره کنید و همچنین هر وقت که بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید، فقط روی فایل قالب دبل کلیک کنید، مایکروسافت سند ساخته شده بر اساس قالب جدید را برای شما باز کرده و نمایش می‌دهد.

آموزش گام به گام مایکروسافت ورد (Microsoft Word) / قسمت ششم

مخاطبان عزیز دریچه فناوری باشگاه خبرنگاران جوان می‌توانید سوالات، مشکلات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات همین گزارش ارسال کنید تا در بخش‌های بعدی این آموزش تا حد امکان به آنها پرداخته شود.

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده