ساعت: ۱۰:۳۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ شناسه خبر: 71938

افراد روزه‌دار در ماه رمضان با این تفکر که انجام کارهای مربوط به دندان‌پزشکی روزه را باطل می‌کند پیگیر دوره درمان خود نمی‌شوند، در این باره نظر مراجع تقلید را بخوانید.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از تسنیم؛ بسیاری از افراد در ماه رمضان با تصور اینکه انجام اعمال دندان پزشکی، روزه را باطل می‌کند از مراجعه به دندان‌پزشک خودداری می‌کنند؛ روزه‌داران دغدغه‌های از جمله فرو دادن ناخودآگاه آب دهان حین انجام درمان دندان‌پزشکی، تزریق بی‌حسی و خون‌ریزی دارند که ممکن است در مورد صحت روزه آنها را دچار شک و تردید کند.

در ادامه پاسخ برخی مراجع عظام در این مورد را بررسی می‌کنیم:
آیت‌الله خامنه‌ای:
اگر چیزی وارد حلق نشود، مانعی ندارد ولی اگر بداند چیزی وارد حلق می‌شود، جایز نیست هنگام روزه به دندان پزشکی مراجعه نماید مگر در فرض ضرورت و مشقت که در این صورت اگر چیزی وارد حلق شده، صِرفاً قضا کردن آن کفایت می‌کند و کفاره‌ای به عهده او نیست.
آیت‌الله مکارم شیرازی:
چنانچه مواظبت کند ولی چیزی بی‌اختیار فرو رود روزه‌اش اشکالی ندارد.
آیت‌الله سیستانی:
اگر بدون التفات و قصد پایین رود روزه‌اش صحیح است.
آیت‌الله صافی گلپایگانی:
چنانچه درد دندان قابل تحمل باشد با علم به رسیدن آب یا مواد دیگر به حلق، رفتن به دندان پزشکی جایز نبوده و چنانچه چیزی وارد حلق شود علاوه بر قضا موجب کفاره هم خواهد بود.
آیت‌الله نوری همدانی:
اگر رفتن آب و مواد در حلق عمدی نباشد، روزه‌اش صحیح است ولی روزه‌دار نباید جائی برود که می‌داند چیزی از گلویش داخل خواهد شد.
انتهای پیام/م.ا
Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده