ساعت: ۲۲:۵۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۱۲/۱۰ شناسه خبر: 71891
کارآفرینِ هشترودیِ برتر در کشور:

فرامرز عطازاده گفت: فعالیت های کشاورزی و باغداری می تواند در سر لوحه کارها قرار گیرد . در کنار آن صنایع وابسته به کشاورزی، صنایع تبدیلی، صنایع بسته بندی حبوبات و خشکبار، معدن، پرورش و تولید آبزیان با وجود سد سهند و توریسم و تفریحات آبی بر بستر سد سهند حوزه هایی هستند که می توانند زمینه اشتغال هزاران نفر جویای کار را فراهم کنند.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، متن این مصاحبه بدین شرح است:

 

 

پیک هشترود: خودتان را بصورت مختصر معرفی می کنید؟

اینجانب فرامرز عطازاده اصل هستم . متولد ۱۳۴۷ گنجینه کتاب هشترود و در یک خانواده کشاورز دیده به جهان گشوده ام. دانش اموخته رشته دکتری مدیریت عالی کسب  و کار (DBA  ) در  دانشکده مدیریت  دانشگاه  تهران، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد  اینجانب  نیز در رشته  مهندسی مکانیک  با گرایش ساخت و تولید  بوده  و دوره های متعدد  تخصصی مدیریت کسب و کار و کارآفرینی را در داخل و خارج از کشور گذرانده ام. از سال ۱۳۶۵ و پس اخذ دیپلم به موازات اشتغال، تحصیل  نیز نموده و مطالعه دو گرایش از رشته مهندسی مکانیک  را در کارنامه تحصیلی خود دارم.

 

طی سال های ۱۳۶۶-۱۳۷۰ همزمان با  اواخر دوران دفاع مقدس در قالب سرباز و نیروی قرار دادی با وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح  همکاری داشته  و طرح شش ماهه  دانشجویی  خود را نیز  در خدمت پشتیبانی  جنگ  بوده ام. از سال ۱۳۷۰ وارد  صنعت خودرو سازی کشور گردیده  و طی این مدت علاوه بر اشتغال  در امر تدریس مباحث فنی، مشاوره فنی و کسب و کار نیز فعالیت می نمودم. حدود ۱۰ کشور اروپایی مسافرت کاری داشته و ده ها شرکت تولیدی و صنعتی بزرگ داخلی وخارجی را از نزدیک مورد بازدید قرار داده و عضویت در چند انجمن تخصصی مدیریت و فنی را در کارنامه خود دارم.

 

در اوقات فراغت و در تابستان ها به  کار ترجمه  و نویسندگی  هم می پردازم . در بیش از ده ها کنفرانس بین المللی  با موضوعات مدیریت کسب وکار، کارآفرینی و فنی  حضور فعال داشته ام. مدیرعامل و عضو هیئت مدیره، قائم مقام مدیر عامل،  مدیر اجرایی، مدیر تولی، معاونت کیفیت، مشاور مدیر عامل و رئیس تولید  قطعات جنگی و نظامی در صنایع  دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح، شر کت های گروه خودرو سازی سایپا و گروه صنعتی ایران خودرو بخش هایی از کارنامه  مدیریتی و اجرایی اینجانب  می باشد.

 

 

 

پیک هشترود: هم اکنون در چه زمینه ای فعالیت می کنید  ؟

در حال حاضر در یکی از بخش های تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو و در زمینه تولید موتور خودرو فعال هستم  و در کنار آن با یک کسب و کار اینترنتی (استارت اپ ) هم همکاری دارم .

 

 

پیک هشترود: چه برنامه ای برای آوردن تجربیات خود به منطقه دارید ؟

برای دانشگاه های منطقه هشترود نامه اعلام همکاری نوشته و منتظر پاسخ ایشان هستم. اگر این کار به نتیجه نرسد به دنبال احداث دفتر خدمات فنی و مهندسی  و ارایه خدمات مشاوره و مدیریتی در حوزه کسب و کار برای کار افرینان، صنعتگران و فعالان اقتصادی در منطقه هشترود خواهم بود.

 

 

پیک هشرود: در چه زمینه ای کار افرینی کرده اید؟

با کمک تعدادی از دوستان یک استارت اپ و کسب و کار اینترنتی راه اندازی و خدمات مشاوره مدیریتی و خدمات فنی و مهندسی به مجموعه های نیازمند و درخواست کننده ارایه می شود که شغل دوم محسوب می گردد . در همین ارتباط  و از این طریق بر خود وظیفه  و لازم به توضیح می دانم که به افتخار منطقه هشترود که  زادگاه  اینجانب می باشد  و با نظر لطف دوستان به  بنده  حقیر از نام هشترود برای نام گذاری مجموعه  یاد شده نیز استفاده شده است که جای تقدیر و تشکر از ایشان  دارد.

 

 

پیک هشترود: علت انتخاب شما به عنوان کار افرین برتر استان البرز چه بود ؟

در سال ۱۳۸۹ اینجانب عضو هیئت مدیره و قائم مقام  یک شرکت تولیدی و صنعتی  وابسته به گروه صنعتی ایران خورو بودم که در استان البرز مستقر بود . در ان سال به موجب ارزیابی های صورت گرفته و با توجه به اشتغال بیش از ۱۰۰۰ نفر در مجموعه تحت مدیریت ما، تیم مدیریتی شرکت به عنوان کار افرینان نمونه بخش صنعت انتخاب  و معرفی شدند.

 

 

 

 

پیک هشترود: چرا در هشترود سرمایه گذاری نکردید ؟

با وجود علاقه زیاد به این کار از  نظر تمکن مالی در حدی نبودم که بتوانم سرمایه گذاری مستقل و خاصی در منطقه انجام دهم .

 

 

پیک هشترود: با توجه به سابقه  ۲۸ ساله  در مدیریت کسب و کار، زمینه توسعه هشترود را در چه می بینید ؟

پاسخ این سئوال نیازمند مطالعات  دقیق تر، گسترده و کار کارشناسی است. اگر بخواهیم خلاصه گویی کنیم،  باید بر اساس مدل ها و تحلیل های اقتصادی ( همچون  تجزیه و تحلیل  TOWS ) حرکت کرد . امکان سنجی و هدف گذاری  صحیح  و دقیق نمود . شناخت کافی از وضعیت موجود، مطالعه ظرفیت های بالقوه، شناسایی استعداد ها وپتانسیل های پیدا و پنهان منطقه و شناخت دقیق مزیت های نسبی منطقه برای برنامه ریزی ها  و سازماندهی ها ضروری است تا به خطا و اشتباه دچار نشده و در مسیر درست گام برداشته تا به وضعیت مطلوب و هدف مورد نظر برسیم .

 

با تهیه برنامه های مدون، منسجم و یکپارچه و اجرای گام به گام آنها و پایش های دوره ای با استفاده از رویه های استاندارد (مدل های تجربه شده جهانی) و خلاصه اینکه با استفاده از  نیروهای اموزش  دیده و متخصص، متعهد، مدیران دلسوز و جهادی  می توان به اینده منطقه امیدوار بوده و بذر امید را در دل مردم کاشت . مطالعات نشان می دهد که مزیت نسبی منطقه هشترود زمین های حاصل خیز، مستعد و گسترده آن است و از این نقطه قوت باید حداکثر استفاده را برد . چالش آب موضوع مهمی است که راه کار های خاص خودش را دارد . فعالیت های کشاورزی و باغداری می تواند در سر لوحه کارها قرار گیرد . در کنار آن صنایع وابسته به کشاورزی، صنایع تبدیلی، صنایع بسته بندی حبوبات و خشکبار، معدن،  پرورش و تولید آبزیان با وجود سد سهند و توریسم و تفریحات آبی بر بستر سد سهند حوزه هایی هستند که می توانند زمینه اشتغال هزاران نفر  جویای کار را فراهم کنند. الگو ها و مدل های موفق مناسب و فراوانی وجود دارد که می توان با به کار گیری آنها و با لحاظ نمودن خصوصیات منطقه زمینه های رونق و شکوفایی را مهیا کرد.

 

 

 

پیک هشترود: رمز توسعه هشترود را در چه می بینید ؟

اینکه اختلاف نظر ها و اختلاف سلایق را کنار گذاشته و مصالح ومنافع منطقه را در نظر بگیریم . به فکر آینده منطقه، نسل جوان و نسل های بعدی باشیم . با همدلی، مودت و هم افزایی می توان موانع رشد و توسعه را از میان برداشت . مهم این است که برد- برد فکر کنیم و عمل کنیم در این صورت پیشرفت حاصل می شود . منافع جمعی و گروهی را بر منافع فردی ارجح بدانیم . خداوند سبحان در قران می فرماید : لیس لل انسان الا ما سعی ( برای انسان چیزی نیست به جز تلاش و کوشش وکار ) . تفاوت جوامع پیشرفته و توسعه یافته با سایر جوامع  در نوع نگاه به مقوله کار است . پیشرفت نتیجه کار کردن توام با تعقل و تفکر است .

 

 

پیک هشترود: تمایل به کارآفرینی در هشترود دارید ؟

اینجانب در سال های پایانی خدمتگزاری به کشور و مردم عزیز میهن اسلامی هستم و اگر گرایش  و علاقه ای از سوی  مردم، سرمایه گذاران، صنعتگران و کار افرینان منطقه هشترود وجود داشته باشد با کمال افتخار مایلم تجربیات و اموخته های خودرا در طبق اخلاص قرار داده و تقدیم همشهریان عزیزم به ویژه جوانان هشترودی که سرمایه های اینده  کشور و منطقه هستند نمایم.

 

 

پیک هشترود: صحبت پایانی؟

بر اساس ایه شریفه ۱۱٫ سوره رعد . که می فرماید : ان الله لا یغییر ما به قوم حتی یغییر ما بانفسهم

( خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را عوض نمی کند مگر خودشان بخواهند). به نظر اینجانب گره مشکلات منطقه هشترود با دست جوانان .  مردم منطقه و مدیران  جهادی و دلسوز بهتر می تواند باز شود . ما هم به عنوان یک سرباز و خدمتگزار کوچک در خدمت مردم شریف منطقه هستیم . انتظار معجزه نباید داشت ولی پیشرفت هم  دست  نایافتنی  نیست . جامعه با کار پیشرفت می کند . با توکل به خداوند متعال . امید به اینده روشن و فردا و فردا های بهتر باید  به جنگ مشکلات و در راس انها به جنگ مشکلات اقتصادی رفت .

در خاتمه از مدیریت محترم . دست اندر کاران و عوامل تلاشگر رسانه مردمی پیک هشترود که زمینه این گفتگو را فراهم نمودند تقدیر و تشکر می نمایم .

 

 

مصاحبه از مهدی اسمعیل نژاد

 

 

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
  1. سید ضا گفت:

    سلام همشهریان عزیز از اقای دکتر عطارزاده مغز متفکر کار آفرین حمایت کنید

  2. روستای دوده (حامد) گفت:

    سلام
    امیدوارم به لطف خدا شما مورد نظر مردم باشید و انتخاب شوید