ساعت: ۱۲:۲۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ شناسه خبر: 71783
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی:

یوسف غفارزاده گفت: به طور متوسط ۵۷درصد ۱۰ سد بزرگ آذربایجان شرقی مثل سد نهند تبریز، علویان مراغه، قلعه چای عجب شیر، سهند هشترود، آیدوغموش میانه، تاجیار سراب، ارسباران خداآفرین و کردکندی بستان آباد پر شده است.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، یوسف غفارزاده در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: ۸۳ درصد ظرفیت سد ارس در آذربایجان غربی پر شده و اکنون یک میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب آب پشت این سد قرار دارد که آب منطقه ای آذربایجان شرقی بهره بردار آن است.

وی با بیان اینکه بیشترین تعداد سدهای کشور در آذربایجان شرقی ساخته شده است، افزود: به طور متوسط ۵۷درصد ۱۰ سد بزرگ آذربایجان شرقی مثل سد نهند تبریز، علویان مراغه، قلعه چای عجب شیر، سهند هشترود، آیدوغموش میانه، تاجیار سراب، ارسباران خداآفرین و کردکندی بستان آباد پر شده است، اما سدهایی که آب شرب از آنها تامین می شود کمتر از بارندگی های اخیر بهره مند شده اند.

غفارزاده ادامه داد: نگرانی از بابت تامین آب آشامیدنی شهرهایی که از سد نهند تبریز، علویان مراغه و ستارخان اهر تامین می شوند، هنوز وجود دارد چون سد نهند ۳۷٫۵ درصد، علویان ۴۸ درصد و ستارخان ۲۷درصد پر شده است.

وی افزود: در واقع اکنون ۳ درصد آب ورودی به این سدها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، اما وضع پوشش برفی ارتفاعات استان مناسب و امیدوار کننده است.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی همچنین گفت: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، بارش ها در شمال غرب کشور در اردیبهشت ماه امسال بیشتر از حد نرمال خواهد بود که به طور طبیعی تاثیر مناسبی در افزایش حجم آب دریاچه ارومیه و ذخایر سدهای آذربایجان شرقی خواهد داشت.

غفارزاده اظهار داشت: میزان بارش ها تا ۱۷ فروردین امسال نسبت به متوسط دراز مدت ۴۳ درصد و نسبت به پارسال ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا متوسط بارش در آذربایجان شرقی در سال آبی جاری (اول مهر تا ۱۷ فروردین ۹۸) نسبت به بلند مدت، ۶۲٫۳ درصد افزایش یافته است.

متوسط بارش در این استان در مدت یاد شده ۲۷۲٫۶ میلی ‌متر به ثبت رسیده است در حالی که که میانگین بارش در بلندمدت ۱۶۸ میلی متر بوده است.

متوسط بارش سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته نیز حدود ۳۴٫۱ درصد افزایش یافته است و متوسط بارش در سال آبی گذشته در این مدت ۲۰۳٫۳ میلی متر ثبت شده است.
تاکنون آذربایجان شرقی حدود ۹۵٫۷ درصد از بارش سالانه خود را دریافت کرده و بارش سال آبی کامل گذشته حدود ۲۸۴٫۸ میلی متر بود.

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده