ساعت: ۱۲:۲۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۱۲/۵ شناسه خبر: 71673
مسئولانی که خود را به خواب زده‌اند و فریادهایی که به جایی نمی‌رسد!

افزایش بی‌رویه قیمت گوشت در سال جاری هر چند به عوامل مختلفی چون قاچاق دام، کمبود تولید، ضعف در توزیع، سودجویی و دلال‌بازی ارتباط داشته باشد اما به همین سادگی نمی‌توان از عدم پاسخگویی مسئولان مرتبط درباره دست‌های پشت پرده در بازار گوشت قرمز و دام قاچاقچیان دام چشم‌پوشی کرد.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از نافع، چند ماهی است که قیمت گوشت قرمز روندی صعودی داشته و در حال حاضر این قیمت‌ها نسبت به ابتدای سال در حدود سه برابر شاید هم بیشتر افزایش یافته است، در این میان شنیدن اخباری مبنی بر قاچاق دام سبک و سنگین هم قوز بالا قوز شده است.

این روزها دلالال و قاچاقچیان بر سرعت فعالیت خود افزوده‌اند و دام‌های سبک و سنگین را از گوشه و کنار خریداری می‌کنند و در آن سوی مرزها به قیمت بالاتر ْن هم با دلار به فروش می‌رسانند، دلالانی که نگران اوضاع و احوال معیشت و تنگ‌دستی مردم نبوده و قیمت‌های دلار عقل از سرشان پردانده است و برخی مسئولان هم در این گیرو دارد به گفته
حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو فراکسیون ولایی مجلس خود را به خواب زده‌اند و حتی با فریادهای بلند هم بیدار نمی‌شوند.

هر چند نمی‌توان همه عوامل مؤثر در افزایش قیمت گوشت را به قاچاق دام مرتبط دانست؛ اما شنیده شده حتی در
شهرستان‌های کوچک هر از چندگاهی دام‌های روستاییان در دام دزدان گرفتار می‌شوند و دزدان از هر روستایی چند دام سبک یا سنگین را با هر ترفندی می‌دزدند و در محلی نگهداری می‌کنند، سپس سوار بر وانت، کامیون و برخی وسایل نقیله دیگر به طرز ماهرانه‌ای مخفی کرده و برای فروش به مرزها می‌برند.

 

دست‌های پشت پرده این بار در داخل است یا خارج از کشور؟

حسینعلی حاجی‌دلیگانی چند روز پیش در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس با استناد به ماده ۱۹۵ آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص بند ۸ اصل ۴۴ درباره جلوگیری از سلطه خارجیان بر اقتصاد کشور، از نیروی انتظامی و سه ورزاتخانه کشور، اطلاعات و جهادکشاورزی خواسته بود تا به موضوع مشکوک قاچاق دام به صورت ویژه رسیدگی کنند.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار نافع گفت: گرچه آن روز تذکر داده شد ولی تاکنون اقدامی انجام نشده و خبری از پیگیری مسئولان مرتبط نشنیده‌ایم.

نماینده مردم اصفهان اظهار کرد: پیش از این نیز بارها به روش‌های مختلف از مسئولان مرتبط خواسته بودیم که با مسئله قاچاق دام برخورد کنند، چرا که در این باره نه تنها در حوزه انتخابیه خود از منابع موثق مطلع شده‌ام که به صورت مشکوکی قاچاق دام انجام می‌شود بلکه بررسی‌های دیگر حاکی از آن دارد که قاچاق دام در بسیاری از شهرستان‌ها رخ داده و می‌دهد.

عضو فراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه حتی منابعی به ما درباره قاچاق دام سنگین به صورت فردی از سمت مرزهای غرب کشور خبر داده‌اند، افزود: به طور مثال در بندرعباس آدرس دقیق محلی که قایق‌های حمل قاچاق دام سبک را برعهده دارند، در دست داریم و هشدار داده‌ایم اما کاری از پیش نرفته است.

وی با تأکید بر اینکه منابع معتبری خبر از دست‌های پشت پرده در اختلال و بالا بردن قیمت گوشت می‌دهند، تصریح کرد: چگونه این همه دام قاچاق می‌شود اما تاکنون با این همه تذکرات و اخبار، مسئولانی که باید اقدامی انجام دهند، کاری از پیش نبرده‌اند؟! فردی را که خواب است می‌توان بیدار کرد ولی کسی که خود را به خواب زده هرگز.

 

حاجی دلیگانی اضافه کرد: قاچاقچیان حتی از پژو و سمند برای حمل دام سبک استفاده کرده، صندلی عقب خودرو را برداشته و شیشه‌ها را مات کرده و بدین ترتیب دام‌ها را انتقال می‌دهند.

وی تأکید کرد: گوشت یکی از مایحتاج مهم سفره مردم بوده و اینجا جای تعجب است که چرا آن گونه که باید وزارتخانه‌های اطلاعات و کشور از نظر بررسی قاچاق و امنیتی این موضوع مهم را پیگیری نمی‌کنند‌ و
وزارت جهادکشاورزی که به طور مستقیم با این مسئله در ارتباط است، حرکتی انجام نمی‌دهد.

عضو فراکسیون ولایی مجلس ضربه خوردن این بخش از اقتصاد کشور را جریان‌سازی از سوی عده‌ای سودجو در وضعیت اقتصادی کنونی کشور چه در داخل و چه در خارج دانست و گفت: قاچاقچیان حتی با برنامه‌ریزی دام‌های متولد نشده را پیش خرید می‌کنند و برخی با پیش‌فروش دام، سودهای کلانی به جیب می‌زنند و تأسف‌بارتر آنکه ارگان‌های ذی‌صلاح تاکنون گامی برای حل این مشکل برنداشته‌اند.

وی افزود: تا به نتیجه رسیدن موضوع و حساس کردن مسئولانی که خود را به خواب زده‌اند دست از تلاش بر نمی‌دارم و تذکر بعدی‌ام را با فریادی بلندتر به گوششان می‌رسانم.

گرچه حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرده که افزایش قیمت گوشت در ماه‌های گذشته و عدم کاهش آن به رغم واردات گوشت گرم ارتباطی به قاچاق دام زنده ندارد و حتی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری تسنیم در مورد افزایش قیمت گوشت عنوان کرده بود: «اولاً بحث افزایش نرخ ارز است که در تمام کالاها اثرگذار بوده و همه را متأثر کرده است، ثانیاً با افزایش کرایه حمل و نقل مواجه بودیم و ثالثاً قیمت نهاده‌های دامی و کشاورزی و حقوق کارگر و… افزایش یافته که این موارد به طور خودکار موجب افزایش قیمت محصول نهایی می‌شود».

 

حال همه این موارد در یک طرف ترازو بگذاریم و یکسری متغیرهای دیگر را در نظر نگیریم و همه مسائل را روی موضوع قاچاق آوار کنیم، از نقطه نظر منطقی و افزایش آمار قاچاق، از ۹۳ هزار به ۱۳۰ هزار، هم‌سنگ نیست.

حال چه افزایش بی‌رویه قیمت گوشت در سال جاری در حد دو الی سه برابر در ماه‌های اخیر ارتباط با قاچاق دام زنده داشته باشد و یا نداشته باشد، نمی‌توان از عدم اقدام مناسب دستگاه‌های مربوطه در مواجه با قاچاق دام در این سطح غافل ماند و بر این مسئله چشم‌پوشی کرد و باید به ویژه کمبود تولید، ضعف در توزیع، سودجویی و دلال‌بازی را هم باید از عوامل دیگر مشکل‌ساز بازار گوشت دانست.

انتهای پیام/

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده