ساعت: ۱۰:۲۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ شناسه خبر: 71127
مدیر جهادکشاورزی هشترود خبر داد؛

مجید احمدی از اجرای طرح امنیت غذایی مشترک ایران – ایکاردا(مرکز تحقیقات بین المللی در مناطق خشک) در این شهرستان خبرداد و گفت: در این طرح که پایگاه آن در روستای جغول علیا قرار گرفته ارقام مختلف گندم، جو، نخود، عدس و علوفه برتر کاشته می شود.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، مجید احمدی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این طرح ۲۵ رقم و لاین گندم نان، ۱۴ رقم و لاین جو، ۳۲ رقم نخود انتظاری، ۶ رقم و لاین عدس و ۶ رقم علوفه برتر با سه روش کشت مستقیم، کشت کم خاکورزی و مرسوم به صورت دیم کشت می شود.
وی افزود: این طرح در سال زراعی جاری تنها در شهرستان هشترود در آذربایجان شرقی اجرا خواهد شد و هدف اصلی آن تامین پایدار امنیت غذایی جامعه است.
وی گفت: افزایش تولید در واحد سطح و افزایش راندمان تولید در مزارع دیم از دیگر اهداف این طرح است.
احمدی همچنین با بیان اینکه اجرای این طرح در شهرستان با ایجاد پایگاه نوآورانه جهت بررسی سازگاری ارقام و روش های جدید به زراعی در استان و همچنین ایجاد مزارع نمایشی – ترویجی و انتقال دانش و فنون و یافته های جدید به مزارع کشاورزان صورت گرفته تصریح کرد: در اجرای این طرح افزایش سالانه پنج درصد راندمان تولید در مزارع دیم و در مجموع پنج سال افزایش ۲۵ درصدی هدف گذاری شده است.
مدیر جهاد کشاورزی هشترود اضافه کرد: در سال زراعی جاری چهار هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی دیم شهرستان به ایجاد این مزارع نمایشی – ترویجی این طرح اختصاص یافته است.
احمدی افزود: از دستاوردهای اجرای این طرح در سال زراعی گذشته می توان به آشنایی کشاورزان با ارقام جدید و برتر گندم و جو از نظر بیشترین عملکرد نسبت به ارقام رایج کشت شده در شهرستان و همچنین آشنایی آنها با ارقام جدید و برتر نخود و علوفه در شرایط دیم از نظر عملکرد و کارایی مصرف آب جهت افزایش سطح زیر کشت در جهت صیانت از منابع آب و خاک اشاره کرد.

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده