ساعت: ۰۹:۴۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ شناسه خبر: 70266
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی خبر داد؛

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی از برداشت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم در کشور خبر داد.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، عباس کشاورز در بازدید از مزارع گندم و نخود هشترود که توسط ایکاردا و مرکز تحقیقات دیم کشور کاشته شده است گفت : پیش بینی می شود با این مقدار برداشت ، امسال نیاز به واردات گندم نخواهیم داشت.
وی گفت : جشن خودکفایی گندم امسال نیز به همت کشاورزان، محققان و کارشناسان به‌ صورت مستمر برگزار می شود.
کشاورز قیمت خرید گندم را از کشاورزان طبق مصوبه دولت ۱۳ هزار ریال اعلام کرد و افزود: پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی ۱۴ هزار و ۲۰۰ ریال بود که مورد تایید قرار نگرفت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه از این قیمت ما راضی نیستیم و نگران هم هستیم، گفت: به خاطر تولیدات علوفه‌ ای جایگزین گندم، قیمت ذرت و جو بالا رفته و نگرانی وجود دارد که بخش تولیدی قسمتی از گندم خوراک دام شود.
کشاورز با بیان اینکه ۵۰درصد زمین‌های کشاورزی کشور دیم است گفت: روش کشت مستقیم و کشاورزی حفاظتی راه جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش بهره وری است.
عبدالعزیز نیان مسئول هماهنگ کننده طرح تامین امنیت غذایی ایران ایکاردا نیز در بازدید از مزرعه پلاتفرم تامین امنیت غذایی ایران -ایکاردا در هشترود نیز گفت: هدف طرح امنیت غذایی ایران افزایش تولیدات نیست بلکه تنوع محصولی و بهبود زندگی کشاورزان است.
نیان با بیان اینکه کشاورزی پایدار مستلزم تنوع محصولات و تنوع در آمد برای کشاورزان است، ادامه داد : اگر بخواهیم تولیدات پایدار داشته باشیم باید توجه ویژه ای به تنوع تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.
مسئول هماهنگ کننده طرح تامین امنیت غذایی ایران – ایکاردا در ایران استفاده از ارقام متناسب با شرایط اقلیمی، رعایت تناوب، و افزایش سرمایه‌ گذاری، ترویج دستاوردهای این طرح را از مزیت های اجرای پروژه تامین امنیت غذایی ایران ایکاردا دانست.
وی اجرای این پلاتفرم ها را نوعی تجارت دانست که با تقویت زنجیره ارزشی سهام داران بخش کشاورزی و کشاورزان دیم زمینه تجارت را فراهم می سازد.
رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور هم در این بازدید گفت: تاکنون ۵۴ رقم جدید اصلاح شده معرفی شده که ۳۳ رقم مربوط به غلات، ۱۲ بذر حبوبات و ۱۰ رقم دانه‌های روغنی و گیاهان علوفه‌ای است.
صابر گلکاری توسعه کشاورزی حفاظتی را مهم‌ترین وظیفه دیم کاران و آبی کاران دانست و افزود : امسال نزدیک به ۳ میلیون هکتار از دیم‌ زارهای کشور با ارقام این موسسه زیر کشت می‌رود و ارقام معرفی شده میزان تولید را در دیم زارها تا ۲۵ درصد افزایش می‌ دهد.
به گفته وی در طول یک سال گذشته، ۸ رقم بذر اصلاح شده جدید توسط این موسسه تولید و در اختیار کشاورزان قرار گرفته شده است.
گلکاری با بیان اینکه طرح انتقال یافته‌ های تحقیقاتی موسسه تحقیقات دیم در ۵۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته موسسه تحقیقات کشاورزی دیم در واگذاری ارقام دیم در کشور پیشرو بوده است.
ایکاردا (ICARDA) سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک در شهر حلب سوریه مستقر است و طرح های تحقیقاتی این سازمان در کشورهای آسیای میانه از جمله ترکیه، ایران، افغانستان، سوریه و کشورهای عربی اجرا می شود.

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده