ساعت: ۱۰:۵۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۳/۸ شناسه خبر: 70138
مدیر حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) شهرستان هشترود:

حجت الاسلام میرعلی جاهد گفت: آثار روزه‌داری بایستی در تمامی اعمال، رفتار و گفتار مؤمنان تجلی یابد، چنانکه حضرت علی(ع) می فرمایند؛ روزه قلب بهتر از روزه زبان و روزه زبان بهتر از روزه شکم است.

Print Friendly

حجت الاسلام میرعلی جاهد در گفتگو با خبرنگار پیک هشترود با اشاره به برکات و فیوضات خاص ماه مبارک رمضان، گفت: بزرگترین ره آورد این ماه تقوا و دوری از معصیت است.

وی با بیان این‌که ماه مبارک رمضان فرصتی برای کسب معرفت و تقوای الهی است، افزود: در قرآن راه‌هایی برای افزایش تقوای الهی بیان‌شده است که همه این راه‌ها در یک عنوان اصلی «عبودیت» خلاصه می‌شود. به این معنا که هرکسی تقوای الهی می‌خواهد باید بندگی خدا کند و هر چه را خداوند امرونهی کرده اطاعت کند.

این استاد حوزه علمیه ضیافت رمضان و روزه داری را زمان و وسیله کسب تقوا دانست و اظهار داشت: بهشت نیز آماده برای متقین و اهل تقوا شده است، این ماه قرآن و کلام الهی است و کسانی می توانند از این کتاب ارزشمند بهره مند گردند که به صراحت این کتاب شریف متقی  و اهل تقوا باشند و از معاصی الهی دوری کنند و دارای مراتب بالای پرهیزکاری باشند.

حجت الاسلام جاهد با اشاره به این‌که ماه رمضان فرصتی برای تمرین عبودیت و بندگی در دیگر ایام سال است، افزود: تک تک لحظات این ماه می تواند به عنوان فرصتی طلایی برای شناخت حقیقت عبودیت استفاده شود، در حقیقت رمضان فرصتی برای توبه به درگاه الهی و شناخت صراط مستقیم است.

مدیر حوزه علمیه ولی‌عصر (عج) هشترود تاکید کرد: انسان در ماه مبارک رمضان با محدود کردن لذت های مادی حلال، به لذت های بزرگ معنوی می رسد، باطن ماه مبارک رمضان بخشیده شدن گناهان و مورد عفو و رحمت خداوند قرار گرفتن و استفاده از فیوضات بی پایان این ماه است که هر کس بسته به ظرفیت خود می تواند از آن ها بهره ببرد.

ثواب روزه

وی خاطرنشان کرد: آثار روزه‌داری بایستی در تمامی اعمال، رفتار و گفتار مؤمنان تجلی یابد، چنانکه حضرت علی(ع) می فرمایند؛ روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شکم، بنابراین از جهتی دیگر نیز می توان به روزه‌داری در روزهای گرم و طولانی فصل تابستان توجه کرد.

جاهد تصریح کرد: طبق فرمایش نبوی در این ماه سراسر برکت اعمال مباح مومنین مانند خوابیدن و نفس کشیدن دارای اجر و ثواب است و هر عمل نیک و کردار عبادی ثوابی چندین برابر دارد، چنانچه خواندن یک آیه از قرآن معادل قرائت و ختم یک دور کامل قرآن است.

روزه را به بهانه گرما ترک نکنیم !!

 

این کارشناس مذهبی بیان کرد: رسول خدا(ص) روزه در گرما را جهاد می داند «الصوم فی الحر جهاد» و امام صادق(ع) آن را برترین جهاد معرفی می کند «أَفْضَلُ الْجِهَادِ الصوْمُ فِى الْحَر». برای مومنان چه حلاوتی بالاتر از این که علاوه بر تمام ثمرات نیکویی که در ماه رمضان نصیبشان می گردد، اجر جهاد نیز به پای آنان نوشته شود.

وی ابراز کرد: در میان استثنائات روزه‌داری به موردی بر نمی خوریم که گرما و طول روز را دلیل مناسبی برای روزه نگرفتن شمرد از این رو می توان گفت حکم وجوب روزه مختص به زمان و مکان خاصی نیست بلکه شامل حال تمامی مومنین در هر سرزمین و هر فصل سال که ماه رمضان با آن مقارن شده است می باشد. در عین حال خداوند افرادی که مشاغل سختی بر عهده دارند را نیز استثناء نکرده و روزه را برای افراد تا زمانیکه خطری برای سلامتیشان نداشته واجب نموده است .

پایان پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده