ساعت: ۲۰:۰۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۱۱/۶ شناسه خبر: 68448

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی از نفوذ سامانه بارشی به آذربایجان شرقی خبرداد.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛محمد اشجعی معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت:سامانه جدید بارشی از بعد از ظهر پنجشنبه وارد استان می شود و دمای هوا نیز به طور محسوس کاهش می یابد.

وی افزود:براساس بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی، این سامانه بارشی فعال از سمت غرب و جنوب غرب وارد کشور می شود و تا اوایل روز یکشنبه هفته آینده هوای استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اظهار کرد: در پی نفوذ این سامانه به تدریج شاهد افزایش ابر، وزش باد ( گاهی نسبتا شدید)، بارش باران و برف در شهرهای استان خواهیم شد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: با توجه به شدت وزش باد، بارش برف و کاهش دما و وقوعکولاک برف، یخبندان، مه گرفتگی و اختلال در تردد جاده های برفگیر استان پیش بینی می شود.

اشجعی با بیان اینکه فعالیت اصلی این سامانه در غرب و جنوب غرب کشور است، ادامه داد: این سامانه بیشتر نیمه جنوبی استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی گفت: هم اکنون بستان آباد با صفر درجه سردترین و کلیبر با ۸ درجه سانتی گراد بالای صفر گرمترین شهرهای استان هستند.

اشجعی افزود: دمای کنونی تبریز ۶ درجه سانتی گراد بالای صفر بوده و در ۲۴ ساعت آینده در گرمترین زمان به ۹ درجه بالای صفر و در سردترین زمان به ۲ درجه سانتی گراد زیر صفر می رسد.

آذربایجان‌شرقی، منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.

آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلیمتاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.

 

انتهای پیام/ش

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده