ساعت: ۱۴:۴۶ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۱۱/۵ شناسه خبر: 68421
یادداشت میهمان/ علی جوادی

در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸ نباید سهم شهرستان های استان از این رویداد بزرگ به دست فراموشی سپرده شود و این امر با تلاش و برنامه ریزی های مسئولین شهرستانی و پیگیری مطالبات بحقّ مردم از این رویداد امکان پذیر است .

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود، علی جوادی کارشناس ارشد علوم اجتماعی نوشت:

 

رویداد تبریز ۲۰۱۸ فرصت مناسبی است تا همه نگاه ها دوباره به صنعت گردشگری متوجه شود . صنعتی که در سال های اخیر به عنوان  صنعت بدون دود ، منبع در آمد سرشار در تجارت جهانی و عنصر مهم در بهبود و تنظیم موازنه بازرگانی بین کشور ها مطرح شده است .  از هر ۱۵ نفر شاغل در سطح دنیا ، یک نفر در این بخش فعال می باشد .

 

شهرتبریزکه در رقابت با شهر یزد از طرف وزیران گردشگری کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است  متعلق به همه است ، همه باید به اندازه توان مشارکت کنند .

 

 

اما در این راستا نباید سهم شهرستان های استان از این رویداد بزرگ به دست فراموشی سپرده شود و این امر باتلاش و برنامه ریزی های مسئولین شهرستانی و پیگیری مطالبات بحقّ مردم از این رویداد امکان پذیر است .

 

 

شهرستان هشترود پتانسیل ها و زمینه های گردشگری بسیاری را در خود دارد .بسیاری از این پتانسیل ها حالت بالقوه اما غیر فعال دارند که برای تبدیل شدن به بالفعل نیاز به عزم راسخ مسئولین استانی وشهرستانی دارد .

 

 

قلعه ضحاک یکی از بزرگترین محوطه های باستانی مربوط به دوره اشکانی ، مسجد جامع هشترود ، بقعه بایزید بسطامی ،چشمه اسرار آمیز پیرسقا ( شهرستان چاراویماق )و غار آغبلاغ از جاذبه های گردشگری شهرستان هشترود می باشد .

 

 

اما در خصوص رویداد تبریز ۲۰۱۸ و بهرمندی هشترود از این رویداد به نظر می رسد اقدامات زیرمی تواند مفید و موثر واقع شود :

 • تلاش و پیگیری مسئولین شهرستان بخصوص نماینده محترم و فرماندار محترم نسبت به اختصاص سهم شهرستان از اعتبارات تخصیص یافته به رویداد تبریز ۲۰۱۸
 • تهیه برنامه های رادیویی و تلویزیونی از جاذبه های گردشگری شهرستان هشترود با تلاش و پیگیری مسئولین
 • تلاش در زمینه توسعه انواع گردشگری ها در شهرستان از جمله : گردشگری تاریخی ، مجازی ، درمانی ، تفریحی و زمستانی
 • معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان از طریق تهیه بروشورهای رنگی ، برگزاری همایش های استانی و شرکت در نمایشگاه های توانمندی گردشگری استان
 • تشکیل کمیته تخصصی شهرستانی با موضوع هشترود ۲۰۱۸و استفاده از افکار و تجربیات صاحبنظران
 • تلاش در جهت ثبت ملی برخی از آداب و رسوم محلی که می تواند زمینه توسعه گردشگری را فراهم کند .
 • تلاش در جهت جذب سرمایه گذار برای ایجاد امکانات رفاهی از جمله تله کابین در قلعه ضحاک بدون آسیب رساندن جدی به بافت تاریخی اطراف قلعه و مسیر گشایی غار آغبلاغ

 

البته توسعه گردشگری و بهره مندی از آثار آن در بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی ، نه تنها نیازمند همت والای مسئولین استانی و شهرستانی است بلکه نقش تاثیر گذار عامه مردم در توسعه گردشگری و جذب توریست را می طلبد .

 

افزایش سطح آگاهی و فرهنگ مردم ، در رعایت بهداشت عمومی ، تغییر نگرش مردم نسبت به شهر به عنوان خانه دوم ، آشنایی با اصول ارتباطات اجتماعی و داشتن انگیزه و علاقه در زمینه توسعه گردشگری می تواند بستر مناسبی را در زمینه جذب توریست فراهم کند .

 

علی جوادی کارشناس ارشد علوم اجتماعی

 

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
 1. فاطمه جوادی از تهران گفت:

  از مطالب مفید جناب عالی اسفاده کردیم و بسیار ممنون .

 2. ناشناس گفت:

  از مطالب مفید جناب عالی اسفاده کردیم و بسیار ممنون .