ساعت: ۲۱:۵۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ شناسه خبر: 67663
یک تولیدکننده در گفتگو با پیک هشترود مطرح کرد؛

صمد ملک زاده گفت: عدم حمایت دستگاهای ذیربط از واحدهای تولیدی، مشکلات دارائی، پرداخت بیمه بصورت آزاد، عدم وجود نقدینگی و مشکلات بانگی دست به دست هم داده اند که نتوانیم به کار خود ادامه دهیم.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، مدتی است مرتبا خبر از تعطیلی واحدهای تولیدی و کارخانجاتی که در شهرکهای صنعتی هشترود فعالیت داشته اند به گوش می رسد. واحدهایی که روزی مکانی برای درآوردن نان حلال توسط کارگران شده بود، حالا به گورستان دستگاه ها و ماشین آلات تبدیل شده اند.

 

اجرای طرح‌های اقتصادی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی شعاری است که سال‌ها است، توسط دولتمردان در رسانه‌ها مطرح می‌شود شعاری که هرچند زیبا است اما در عمل نه تنها حمایتی از سوی دولت انجام نمی‌شود بلکه اکثر تولیدکنندگان داخلی طی چند سال گذشته تا به امروز زیر فشار تعهدات بانک‌ها و واردات بی‌رویه در حال ورشکستگی هستند.

 

 

 

 

شهرک صنعتی هشترود با بیش از ۲۵ واحد تولیدی چند سالی است که مورد توجه تولید کنندگان و سرمایه گذاران قرار گرفته است اما فشار اقتصادی و نبود نقدینگی موجب شده تا برخی از تولیدکنندگان عطای کار را به لقایش ببخشند و دست از تولید بکشند.

 

 

نبود نقدینگی و مشکلات بانکی عامل تعطیلی واحدهای تولیدی

 

صمد ملک زاده مدیرعامل شرکت تعاونی ۷۶۵ شهرستان هشترود که در زمینه تولید و بسته بندی حبوبات و پوست گیری جو پرک شده در ناحیه صنعتی فجر هشترود فعالیت می کرد در گفتگو با خبرنگار پیک هشترود، گفت: از سال ۷۸ که پروانه بهره برداری را از سازمان صنایع و معادن استان دریافت کردیم شروع به تولید کرده ایم.

 

 

 

وی در مورد دلایل ورود خود به صنایع تبدیلی کشاورزی نیز اظهار داشت: منطقه هشترود و چاراویماق منطقه کشاورزی است و بدلیل وفور مواد اولیه و نبود صنایع تبدلی کشاورزی چند جوان دور هم جمع شدیم و شرکت تعاونی فوق را بت هزینه ای در حدود ۱۰ میلیارد ریال راه اندازی کردیم. که در زمان تولید بصورت مستقیم برای ۱۲ نفر و بصورت غیرمستقیم برای ۵۰ نفر اشتغالزائی داشته ایم.

 

این تولیدکننده افزود: چند سالی است که بدلیل خشکسالی و نبود مواد اولیه نیمه تعطیل بودیم اما باز هم توانستیم از مناطق دیگر مواد اولیه تامین کنیم و به کار خود ادامه دهیم اما از ۴ سال گذشته بصورت کامل تعطیل هستیم.

 

مشکل نقدینگی داریم

 

وی در مورد دلایل تعطیلی واحد تولیدی ادامه داد: عدم حمایت دستگاهای ذیربط از واحدهای تولیدی، مشکلات دارائی، پرداخت بیمه بصورت آزاد، عدم وجود نقدینگی و مشکلات بانگی دست به دست هم  داده اند که نتوانیم به کار خود ادامه دهیم.

 

 

ملک زاده اضافه کرد: هرچند با فروش چند قطعه زمین و چند واحد مسکن توانستیم بدهی های بانکی خود را پرداخت کنیم اما هنوز بدهی بیمه و نبود نقدینگی مهمترین مشکل ماست.

 

حمایت های دولت در حد شعار است

 

این سرمایه گذار بخش خصوصی تصریح کرد: حمایت دولت در سالهای اخیر هم در حد شعار است و ما هیچ کمکی ندیده ایم.

 

مسئولان منطقه اطلاعی از تعطیلی واحدهای تولیدی ندارند

 

وی تاکید کرد: متاسفانه در شهرستان هشترود نیز کارگروه رفع موانع تولید وجود ندارد که با تولیدکنندگان جلسات مرتبی برای رفع مشکلات برگزار کند. اصلا مسئولان منطقه نمی دانند که واحد ما تعطیل است چون جویای احوال تولیدکنندگان نیستند.

 

 

ملک زاده خاطرنشان کرد: در روزهای گذشته جلسه ای در مورد صنایع تبدیلی کشاورزی در فرمانداری برگزار شد اما ما که تنها تولیدکننده و واحد فعال در زمینه صنایع تبدیلی در زمینه کشاورزی هستیم دعوت نشده بودیم و همه گفته ها و خروجی های این جلسات هم در حد حرف است.

 

وی از مسئولین خواست تا با برگزاری مرتب کارگروه رفع موانع تولید و حمایت از تولیدکنندگان زمینه را برای فعالیت مجدد این واحدها فراهم کنند تا هم کارفرما و هم کارگران بتوانند نان حلال به سفره های خود برده و کمکی هم به رونق اقتصادی منطقه هشترود کنند و از طرفی نگذارند محصولات کشاورزی منطقه برای تبدیل شده به مناطق دیگر منتقل شود.

 

 

 

لزوم افزایش حمایتهای دولتی

 

زمانی که دولت نتواند افسار از هم گسیخته واردات را در دست بگیرد و در کنار آن نیز حمایت‌های مادی و معنوی خود را از تولیدکنندگان بیشتر بکند نباید انتظار داشت که اقتصاد ایران رشد و شکوفا بشود چرا که تکمیل زنجیره تولید باید اول از همه از دولت شروع شود.

 

امیدواریم مسئولان دولتی با افزایش حمایت‌های مادی و معنوی از تولیدکنندگان داخلی و حذف بروکراسی‌های اداری گامی بلند در عرصه شکوفایی اقتصاد ایران و تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده بردارد.

 

 

گزارش از مهدی اسماعیل نژاد

 

تصاویری از واحد تولیدی تعطیل شده

 

 

انتهای پیام/م.ا

 

 

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده