ساعت: ۱۱:۵۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۹/۱۸ شناسه خبر: 67584
مدیر جهادکشاورزی هشترود در همایش روز خاک:

مهندس مجید احمدی گفت: بحران خاک خیلی بیشتر از بحران آب زندگی انسان‌ها را تهدید می‌کند و اگر وضعیت فعلی به همین شکل پیش برود سبب افزایش سوء تغذیه که عامل مهمی در کشتار جامعه بشری در جهان است می‌شود.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، مهندس مجید احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هشترود صبح امروز در همایش روز جهانی خاک که در سالن اجتماعات مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار شد، گفت: طبق اعلام سازمان خوار‌ و‌ بار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در سال ۲۰۱۵ میلادی روز پنجم دسامبر مصادف با ۱۴ آذر را به عنوان روز جهانی خاک و ۱۸-۱۲ آذر به عنوان هفته خاک نامگذاری شده و متاسفانه در سال‌های اخیر به موضوع خاک که بستر اصلی تولید و ثروت جامعه محسوب می‌شود، آن‌طور که باید و شاید توجه نشده است.

 
وی با بیان اینکه بحران خاک خیلی بیشتر از بحران آب زندگی انسان‌ها را تهدید می‌کند، تاکید کرد: اگر وضعیت فعلی به همین شکل پیش برود سبب افزایش سوء تغذیه که عامل مهمی در کشتار جامعه بشری در جهان است می‌شود.

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هشترود بیان کرد: مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به این موضوع دارند و می‌فرمایند موضوع خاک از موضوع آب بسیار مهمتر است، ما مشکل آب هم داریم که مشکل بزرگی هم هست، اما برای تهیه آب راه‌های فراوانی وجود دارد، ولی برای تهیه خاک حاصل‌خیز، راه‌ دیگری وجود ندارد.

 
احمدی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به مبانی حفظ محیط زیست سبب واردآمدن آسیب‌های جدی می‌شود، تصریح کرد: این آسیب از آن آسیب‌هایی نیست که بتوان آن را جبران کرد، اما می‌توان پیشگیری‌های لازم را از تخریب خاک انجام داد.

 

 

وی اضافه کرد: عناصر ریز مغذی  و کمبود مواد آلی خاک و چرای مفرط دام در برخی مناطق شهرستان هشترود از جمله مواردی است که باید در جهت بهبود حاصلخیزی خاک‌های شهرستان در دستور کار قرار بگیرد و از کلیه کارشناسان خواستند  که با یک عزم جدی، هر یک به فراخور توان خود گام‌هایی اساسی و ثمربخش در راستای اصلاح کیفیت حاصلخیزی و افزایش مواد آلی و بهره‌برداری مناسب از خاک و اجرای کشاورزی حفاظتی گام های اساسی بردارند.

 

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده