ساعت: ۱۰:۱۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ شناسه خبر: 67461
مدیر جهادکشاورزی هشترود:

مهندس مجید احمدی گفت: فرسایش خاک نه تنها در عصر حاضر بلکه در طی قرون ، یکی از خطرات جدی و تهدید کننده رفاه و آبادی هر جامعه بوده است. تردیدی نیست پیشرفت و دوام کشاورزی مستلزم بکار بردن روشهای مناسب و موثر برای جلوگیری یا کم کردن میزان شسته شدن و هدر رفتن خاک می‌باشد.

Print Friendly

مهندس مجید احمدی مدیر جهادکشاورزی هشترود در گفتگو با خبرنگار پیک هشترود با اشاره به آغاز هفته خاک گفت: خاک یکی ازمنابع مهم و ارزشمند طبیعت بوده که ۹۵ درصد غذای انسان از خاک و زمین حاصل می شود و این در حالی است که برای تشکیل هر سانتی متر آن بطور متوسط ۳۰۰ سال زمان نیاز است.

 

 

وی اظهار داشت: اما بهره برداری نادرست از خاک از طریق کشاورزی،جنگل تراشی، جاده سازی، معدن کاوی می تواند سبب از بین رفتن خاک با سرعتی بیش از چند سانتی متر در سال شود.

 

 

احمدی افزود: آلودگی کشاورزی ناشی از استفاده بیش از حد سموم،کودهای کشاورزی،آنتی بیوتیک ها و هورمون ها در دام و آبیاری مزارع با فاضلاب های آلوده از عوامل کشاورزی موثر در آلودگی خاک است و این آلاینده ها به طور بالقوه توسعه کشاورزی را با مشکل مواجه ساخته و به تبع پیامدهای ناشی از آسیب های وارده به خاک کل مجموعه محیط زیست انسان ها را به مخاطره خواهد انداخت.

 

 

مدیر جهادکشاورزی هشترود تصریح کرد: زیانهای ناشی از فرسایش به خاک محدود نشده، بلکه ذرات خاک شسته شده و سبب پر شدن کانالهای آبیاری، سدها و … نیز می‌گردد. علاوه بر آن خاکهای زمین پست نیز بوسیله یک لایه از لای پوشیده شده و به بهره برداری آن لطمه می‌خورد.

 

 

وی خاطرنشان کرد: فرسایش خاک نه تنها در عصر حاضر بلکه در طی قرون ، یکی از خطرات جدی و تهدید کننده رفاه و آبادی هر جامعه بوده است. تردیدی نیست پیشرفت و دوام کشاورزی مستلزم بکار بردن روشهای مناسب و موثر برای جلوگیری یا کم کردن میزان شسته شدن و هدر رفتن خاک می‌باشد.

 

 

انتهای پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده