ساعت: ۱۶:۲۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۹/۸ شناسه خبر: 67347
به بهانه‌‌ی بیماری نوستالژی کودکان دهه‌‌ی شصت و هفتاد؛

فکر کنید ریزعلی خواجوی پیراهن خود را آتش نمی‌‌زد و به سمت قطار نمی‌‌دوید، قطعا چندین نفر جان می‌‌باختند و شاید چند مدیر از کار برکنار می‌‌شدند.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود، برای کودکان دیروز دهه شصتی که امروز در دهه چهارم و پنجم عمر خود به سر می‌‌‌برند خواندن بعضی از دروس کتب درسی آن زمان پر از خاطره است و حس نوستالژیک آدمی را قلقلک می‌‌دهد. دروسی شیرین و البته ارزشی دارای پیام، درس‌‌هایی به یاد ماندنی نظیر چوپان دروغگو، تصمیم کبری، و یا سفر خانواده آقای هاشمی از نیشابور تا کازرون.

در این میان اما خواندن داستان جوان ۳۲ ساله میانه‌‌ای که شب هنگام درحالیکه در کنار ریل قطار حرکت می‌‌کرد و ناگهان متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد، ارزش هزار بار خواندن را دارد. داستانی که واقعی است و در آن شجاعت دهقان فداکار را روایت می‌‌کند.

هنگامی که برای نجات قطار و مسافران آن، کت خود را آتش می‌‌زند و به سمت قطار حرکت می‌‌کند. اقدام شجاعانه او در آن شب سرد کوهستانی منطقه باعث نجات جان مسافران قطار شد به طوریکه بعدها داستان اقدامش در کتاب‌های درسی گنجانده شد.

حکایت، حکایت واقعی مردی به نام ریزعلی خواجوی یست که اکنون ۸۷ ساله شده و متاسفانه به دلیل عفونت ریوی در بیمارستان امام رضا(ع) تبریز بستری شده است. او برای دانش آموزان دهه ۶۰ و ۷۰ نماد فداکاری محسوب می‌‌شود اما نسل امروز ریزعلی را نمی‌‌شناسند و البته که حق دارند او را نشناسند چون چند سالی می‌‌شود که به دلایل نامعلوم درس دهقان فداکار از کتاب‌های درسی حذف شده و دانش آموزان از خواندن این ماجرای شیرین و خواندنی محروم شده‌‌اند.

نام و اقدام شجاعانه دهقان فداکار در ذهن‌‌های نسل گذشته زنده است و هرگز فراموش نخواهد شد اما نسل امروز و نسل‌‌های آینده با حذف دهقان فداکار از کتب درسی از کجا خواهند دانست که انسان‌های فداکاری مثل ریزعلی در این سرزمین وجود داشته‌‌اند و جان خود را برای نجات دیگران به خطر انداخته‌‌اند.

سوال این است که مسئولان آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید با چه مبنا و توجیه علمی و عقلی درس دهقان فداکار را از کتب درسی حذف کردند. مگر داستان دهقان فداکار افسانه است و می‌‌توان گفت برای نسل امروزی تاریخ مصرف آن تمام و یا کهنه شده است.

اگر امروز داستان دهقان فداکار حذف می‌‌شود فردا نوبت حذف یکی دیگر از داستان‌های ارزشی این مرز و بوم از کتاب‌های درسی خواهد بود. دروس ارزشی با شیب ملایم در حال حذف از کتب درسی است و باید نسبت به این اقدام سوال برانگیز حساس بود.

به نظر می‌‌رسد درس دهقان فداکار باید دوباره به متن کتاب های درسی باز گردد تا دانش آموزان امروزی مثل دانش آموزان دیروز دهه ۶۰ با این داستان زندگی کنند و  انس بگیرند. اگر نتوانیم و یا نخواهیم الگوها، هنجارها و ارزش‌‌های ایرانی و اسلامی مان مانند فداکاری و از خودگذشتگی را در ذهن و باور فرزندان این کشور پرورش دهیم و  نهادینه کنیم دشمن مسلح و آماده، با جنگ نرم اش الگوهای غربی را تحمیل خواهد کرد.

منبع: آناج

انتهای پیام/

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده