ساعت: ۱۳:۲۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ شناسه خبر: 65565
ارباب صدای قدمت می آید...

مراسم اعلان عزای حسینی و استقبال از ماه محرم مصادف با ۳۰ ذی الحجه و شب آخر این ماه طبق سنت تاریخی هشترود در مساجد و حسینیه های هشترود برگزار شد.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، با نزدیک شدن به ماه محرم، شهر مذهبی هشترود آماده‌تر از گذشته برای برگزاری مراسم‌ مختلف ماه محرم شب شهادت سقای نینوا، اصغر شیرخواره و امام حسین (ع) می‌شود.

مراسم اعلان عزای حسینی و استقبال از ماه محرم مصادف با ۳۰ ذی الحجه و شب آخر این ماه طبق سنت تاریخی هشترود در مساجد و حسینیه های این شهرستان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور گسترده عاشقان اهل بیت (ع) و هیئات شهر برگزار شده بود جمع کثیری از مداحان برجسته شهر به ذکر مصیبت کاروان عاشورا پرداختند و سر آخر مراسم اعلان عزای حسینی به سبک سنتی گذشتگان انجام شد.

آیین اعلام عزای حسینی در هشترود، از ریشه دارترین و قدیمی‌ترین سنت‌ها و مناسک  مذهبی است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار می‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری را نشان می‌دهد.

این مراسم با سخنرانی مذهبی و مداحیٰ عده کثیری از مادحان آذری همراه بوده و اشعاری که در مراسم اعلان عزای حسینی توسط مدیحه‌سرایان اهل بیت(ع) هشترود قرائت می‌شود، اغلب با محوریت فتوت و جوانمردی امام حسین(ع) بوده و به پیام نهضت ایشان نیز اشاراتی دارد.

 غبارروبی مساجد و هیئت‌ها، تشکیل جلسات ستاد محرم برای برنامه‌ریزی مناسب برای برنامه‌های ماه محرم از اقداماتی است که پیش از این مراسم انجام می‌شود.

پایان پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده