ساعت: ۱۳:۱۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۵/۱۶ شناسه خبر: 64601
یادداشت میهمان/ رحیم رضاخانی

اینبار اتفاقی که افتاده این است که بر خلاف متن تحریم های گذشته با متنی جدید و گسترده مواجهیم که تور بزرگی را پهن و افراد و نهادهای بیشتری را درگیر این تحریم ها می کند.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، رحیم رضاخانی نوشت:

اعمال تحریم های یک جانبه و محدودیت های مالی و تجاری، همواره یکی از ابزارهای غیرقانونی نظام سلطه برای وارد آوردن فشار به نظام جمهوری اسلامی ایران در طول سی وهفت سال گذشته بوده و مرتباً بر حجم این تحریم ها افزوده است، این وضعیت با اجرای تحریم خرید نفت، بانک مرکزی، کشتیرانی، بیمه و… از سوی نظام سلطه به اوج خود رسیده است. در مقابل اتخاذ چنین رویکردی از سوی غرب، مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و آن را یک روش مهم در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور عنوان کردند واینبار بعداز آن همه سعی و تلاش برای برجای نشاندن برجام می بینیم با تغییر در ریاست جمهوری آمریکا سیاستهای بین الملی آنها نیز بدون هیچ واهمه ای تغییر پیدا می کند.

این طرح که از همان ابتدا قرار بود فقط مربوط به تحریم جمهوری اسلامی ایران باشد، اما بعدا با توجه به اتحاد بین کشورهای ایران و روسیه و تهدیدهای آشکار کره شمالی تحریم ها توسعه یافت و دو بخش جدید شامل تحریم‌هایی علیه روسیه و کره‌شمالی نیز به آن اضافه شد ،این تحریم ها  که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی و برخی نهادها و شرکت ها مرتبط با صنایع دفاعی ایران می شود، نقض مستقیم برجام است.

قابل توجه است که همزمان با این اقدام، «دونالد ترامپ»‌ رئیس جمهوری آمریکا دراظهاراتی  مضحک تهدید کرده است که اگر جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند نباشد،مشکلات بسیار بزرگی برای ایران پیش خواهد آمد.

این اظهارات درحالی  که تازه ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  و همچنین شورای امنیت سازمان ملل، پایبندی کامل ایران به تعهدات برجام را تایید و مقامات دولت آمریکا حتی ترامپ نیز تایید کرده اند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است.

اینبار اتفاقی که افتاده این است که بر خلاف متن تحریم های گذشته با متنی جدید و گسترده مواجهیم که تور بزرگی را پهن و افراد و نهادهای بیشتری را درگیر این تحریم ها می کند.

بسته تحریمی S 722، به بهانه برنامه‌های موشکی، و رویکردهای حقوق بشری و مساله تروریسم تقریبا همه ساختارها و سازمان‌های اقتصادی ایران را هدف تحریم قرار می‌دهد.

بر خلاف آنچه مقام های امریکا ادعا می کنند، توان دفاع موشکی و قدرت بازدارندگی ایران براساس پروتکل های بین المللی هیچ ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد و  نقض برجام نیست ،امریکا نه فقط در مورد برجام، بلکه در مورد سایر توافق های چند جانبه و بین المللی مانند توافق اب و هوایی پاریس و معاهدات زیست محیطی و نیز در خصوص معاده منع تولید و گسترش سلاح های هسته ای /ان پی تی/  نیز عهد شکنی کرده است ،از نظر امریکا یک توافق وقتی خوب و مطلوب است که منافع زیاده خواهانه، قانون شکنی ها وسیطره جویی های امریکا در ان لحاظ شده باشد.

در سال ۱۹۹۰ میلادی زمانی که بوش پدر دکترین «نظم نوین جهانی» را ارائه کرد، گفت دولت می‌تواند در قالب مقرراتی که آمریکا بنیاد کرده است، هر گونه حقوق و معاهده بین‌المللی را زیر پا بگذارد ،بنابراین متهم کردن ایران به برهم زدن امنیت منطقه بهانه ای موهوم و بی اساس است.

مقام های امریکا اکنون سعی دارند، ایران را مسبب برهم خوردن توافق برجام معرفی کنند در این تحریم های جدید که، موسوم به «مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران»(اس.۷۲۲) خواستار اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران به‌بهانه برنامه موشکی، انتقال تسلیحات، حمایت از گروه‌های مقاومت (که واشنگتن آنها را تروریستی می‌داند) و نقض ادعایی حقوق بشری است.

معاون سابق وزیر خزانه‌داری آمریکا آدام زوبین، که به‌عنوان یکی از معماران تحریم‌های ایران شناخته می‌شود ماه گذشته با ارسال نامه‌ای به نمایندگان کنگره ضمن تصریح بر اینکه پیش‌نویس قانون سنا شروط جدیدی برای اجرای تعهدات آمریکا ذیل برجام وضع می‌کند خواستار ایجاد تغییراتی در متن آن شده بود.

هفت مقام دیگر دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا از جمله «آنتونی بلینکن»، قائم‌مقام سابق وزارت خارجه آمریکا  و «آوریل هاینس»، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم قبلاً هشدار داده‌اند که تصویب این طرح به «رئیس‌جمهوری بی‌پروا مجوز برداشتن گام‌هایی برای تضعیف یک توافق هسته‌ای مؤثر، انزوای ایالات متحده و به خطر افکندن نیروهای آمریکایی را می‌دهد»

برخی بندهای مهم این طرح عبارتند از:

بند ۴ ـ تحریم برنامه موشکی ایران

این بند از رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد هر فردی را که آگاهانه وارد هر گونه فعالتی برای کمک مادی به برنامه موشک بالستیک ایران شود هدف تحریم قرار دهد.

بند ۵ ـ تحریم سپاه

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به بر هم زدن ثبات در منطقه، حمایت از گروه‌های تروریستی و برنامه موشکی ایران متهم کرده و رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم به وضع تحریم‌هایی علیه مقام‌های این سازمان می‌کند.

بند ۶ ـ تحریم‌های حقوق بشری

وزیر خارجه آمریکا را ملزم به شناسایی برخی شخصیت‌های متهم به نقض حقوق بشر در ایران کرده و خواستار مصادره دارایی‌ها و اموال آنها در آمریکا شده است.

بند ۷ ـ اجرای تحریم تسلیحاتی

رئیس‌جمهور را ملزم به تحریم افرادی می‌کند که در انتقال سلاح به ایران یا از این کشور به مناطق دیگر نقش دارند.

بند ۹ ـ هماهنگی تحریم‌های آمریکا با اتحادیه اروپا

خواستار ارائه گزارشی ۶ماهه درباره تحریم‌هایی است که آمریکا یا اتحادیه اروپا در زمینه‌های تروریسم، منع اشاعه یا حقوق بشر وضع کرده‌اند.

با آنکه سناتورهای آمریکایی اصلاحاتی در دو بند از اس.۷۲۲ که نقض مستقیم برجام به شمار می‌رفت اعمال کرده‌اند، یکی از بندهای این پیش‌نویس کماکان نقض مستقیم توافق هسته‌ای به شمار می‌رود.

بند ۵ این طرح که عملاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را سازمانی تروریستی قلمداد می‌کند عملاً در روند عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران اخلال ایجاد می‌کند و این نقض مستقیم تعهدات آمریکا در بند ۲۶ و ۲۹ برجام است.

در بند ۲۶ برجام آمده است: «ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص‌شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد. دولت ایالات متحده، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌های مشخص‌شده در پیوست ۲ که اعمال آنها را وفق این برجام متوقف کرده است، خودداری می‌نماید، فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش‌بینی شده در این برجام.»

بند ۲۹ توافق هسته‌ای هم تصریح دارد: «اتحادیه اروپایی و دولتهای عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.»

تجربه دوستی و دست یاری دراز کردن به سوی آمریکا و همپیمانان او بارها توسط مسئولین کشوری آزموده شده است و همه آنها نتیجه ای جز بدقولی و بدعهدی امریکایی ها برای کشورمان نداشته است آنچه که رهبری بارها برآن تاکید داشته اند ایستادگی در برابر ظالم و زورگویان است و در برابر این بدقولی های آمریکا هم باید ایستاد، راه ایستادن در برابر تحریم ها این است که اقتصاد مقاومتی است همه باید اقتصاد مقاومتی را ایجاد کنیم و حرکتی عمیق انجام دهیم و ساده نگار نباشیم و بدانیم راه موفقیت ما، عزم و حکمت یعنی همراه با شجاعت و مبازره با این دشمنان است و تحریم ها این پیام را می رساند که با کمک ملت بزرگ ایران، باید اقتصاد را بر پایه های خود جوش و درون زا مبتنی کرد.

 

رحیم رضاخانی (تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی)

 

 

پایان پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده