ساعت: ۱۲:۵۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ شناسه خبر: 64187

افراد بسیاری از آغاز روند مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم تا امضای برجام، در نهایی شدن توافق هسته ای ایران سهیم بودند، کسانی که برای صلح و نه جنگ وارد عرصه دیپلماسی شدند و توانستند توافقی برد برد را رقم بزنند.

Print Friendly

 به گزارش پیک هشترود به نقل از نامه ،برجام نخستین روزهای سه سالگی خود را تجربه می کند، توافقی که اگرچه حرف و حدیث های زیادی پیرامون آن وجود دارد اما تاکنون با موفقیت مرحله اجرایی خود را سپری می کند و تهدیدات رئیس جمهور جدید آمریکا نیز نتوانست خللی در آن ایجاد کند، برداشته شدن بیش از ۱۰۰ مورد تحریم، خرید هواپیما، افزایش صادرات نفت ایران و بازگشت ایران به جامعه بین المللی از جمله همه اتفاقات مهم پسا برجام است.

برنامه جامع اقدام مشترک اما در حالی ۲ سال پیش امضا شد که افراد بسیاری در به ثمر رسیدن آن دخیل بودند، از مقام معظم رهبری که با حکم نرمش قهرمانه مجوز آن را صادر کردند تا روسای جمهوری ایران و آمریکا که برای نخستین بار پس از انقلاب ایران با یکدیگر تلفنی صحبت کردند و سازوکار مذاکرات را تعیین کردند. در این بین نمی توان از نقش سلطان قابوس پادشاه عمان نیز در به ثمر رسیدن این مذاکرات نادیده گرفت که نقش میانجی را در ابتدای آغاز مذاکرات محرمان ایفا کرد.

اما این روزها با روزهای به ثمر رسیدن برجان متفاوت است از این جهت که بسیاری از کسانی که در این رخداد سهیم بودند دیگر از دنیای سیاست کنار رفتند یا سمت متفاوت دیگری برعهده گرفتند یا برعکس مثل رئیس جمهور ایران خود را برای تشکیل دولت جدید آماده می کنند.

در این گزارش قصد داریم نگاهی بیندازم به سرنوشت ۱۰ نفر از مهم ترین و کلیدی ترین کسانی که در به ثمر رسیدن برجام نقش داشتند:

حسن روحانی، حامی اصلی دیپلماسی

حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، نقش قابل توجه و غیرقابل انکاری در به ثمر رسیدن پرونده مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ برعهده داشت.

وی برپایه تجربه ای که در زمان دبیری شورای عالی امنیت ملی در سال های ۶۸ تا ۸۴ و داشتن مسئولیت مذاکرات هسته ای ایران با سه کشور اروپایی، کسب کرده بود، پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور ایران در سال ۹۲ به دنبال مکانیزم جدیدی برای پیشبرد مذاکرات هسته ای ایران بود و در همین مسیر بستر آن را نیز فراهم کرد.

روحانی پس از انتخاب به عنوان یازدهمین رئیس جمهور ایران با تکیه بر وعده به ثمر رساندن مذاکرات هسته ای و از میان برداشتن تحریم ها، پرونده مذاکرات را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه برد و به ظریف سپرد. روحانی از حامیان گفت وگو و دیپلماسی است و با حمایت تمام قد خود در به ثمر رسیدن برجام در سال ۹۵ و امضای این توافق هسته ای موثر بود و توانست وعده خود درباره برداشته شدن تحریم های هسته ای را عملی کند.

حسن روحانی اکنون آخرین روزهای دولت یازدهم را سپری می کند و خود را برای آغاز دولت دوازدهم آماده می کند. روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری با ۲۴ میلیون رای بار دیگر رای اعتماد مردم را کسب کرد.

اوباما و میراث برجام

باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا که ریاست جمهوری اش همزمان با ریاست جمهوری احمدی نژاد در ایران بود همواره به دنبال فرصتی برای دیپلماسی با ایران بود، فرصتی که در آن دولت از دست رفت با این حال اوباما در دور دوم ریاست جمهوری به دنبال کانالی برای برقراری روابط دیپلماتیک با ایران بود، کانالی که با روی کار آمدن دولت اعتدال گرای حسن روحانی در ایران میسر شد و با تماس تلفنی اوباما با حسن روحانی نخستین های بسیاری را رقم زد.

اوباما و روحانی در نخستین تماس تلفنی روسای جمهور دو کشور پس از انقلاب ایران وزرای خارجه خود را مسئول پیگیری پرونده هسته ای کردند و تا آخر و زمان امضا و اجرای برجام به تمامی تعهدات خود بر اساس برجام پایبند ماند و در کنگره این کشور به دفاع تمام قد از برجام می پرداخت. از برجام به عنوان میراث دولت اوباما یاد می شود، میراثی که طرفداران و مخالفان زیادی در آمریکا دارد. اوباما با پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود اکنون از سیاست کناره گیری کرده است و گه گاهی به سخنرای در کنفرانس ها می پردازد.

محمد جواد ظریف، مردِ دیپلماسی

ظریف با تکیه بر ۳۰ سال تجربه در عرصه دیپلماسی به دعوت حسن روحانی در سال ۹۲ ریاست دستگاه دیپلماسی کشور و پرونده مهم مذاکرات هسته ای را برعهده گرفت.

ظریف یکی از چهره های ایرانی متخصص در امور آمریکا است. نزدیکان روحانی درباره انتخاب ظریف از سوی رئیس جمهوری این کشور به سمت وزارت خارجه میگویند که هدف از این انتخاب، تغییر شکل وزارت خارجه ایران نبود بلکه هدف از این انتخاب رهبری مذاکرات هسته ای با کشورهای غربی بوده است.

توانایی و مهارت بالای ظریف در دیپلماسی تا جایی بود که توانست اجماع قابل توجهی را در میان گروه ۱+۵ بر سر پرونده هسته ای ایران ایجاد کند، ظریف ۲ سال مذاکرات فشرده هسته ای را در پایتخت های اروپایی و واشنگتن به همراه تیم مذاکرات ایران رهبری کرد، با جان کری پیاده روی کرد، بر سر وزرای خارجه داد زد، روی ویلچر به محل کنفرانس خبری رفت و یک تنه مقابل تندروها ایستاد تا در نهایت برجام را به نهایت برساند، توافقی که وزیر خارجه و رئیس جمهور ان را توافقی برد برد می خوانند.

ظریف را می توان دیپلمات خندان و دانا نام برد، کسی که بارها مقام معظم رهبری به تعریف و تمجید از وی پرداخت و مورد تایید قرار داد. ظریف این روزها آخرین هفته های حضور در دولت یازدهم به عنوان وزیر خارجه را سپری می کند، باید دید سردار دیپلماسی ایران بار دیگر سکان وزارت خارجه در دولت دوازدهم را برعهده خواهد گرفت یا نه.

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده