ساعت: ۱۲:۵۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۳/۲۲ شناسه خبر: 62421

اطراف کانسای در مناطق مرکزی- جنوبی ژاپن مخصوصا اطراف اوزاکا و نارا با پشته هایی عجیب به شکل سوراخ کلید که دورتادور آنها را آب فرا گرفته، تزئین شده است. این سازه های عجیب، قبرستان هایی باستانی معروف به کوفون Kofun هستند.

Print Friendly

به گزارش پیک هشترود به نقل از لست سکند ،کوفون ها توسط اعضای خانواده سلطنتی و افراد طبقه ی حاکم به عنوان مقبره هایی برای نجیب زادگان، نخبگان و قدرتمندان ساخته می شدند. ابعاد این مقابر از چند متر تا طول چهارصد متر متغیر است. هر چه فرد به خاک سپرده شده قدرتمندتر و مهم تر بوده، مقبره یا کوفون او نیز بزرگ تر بوده است. این شکل متمایز به صورت سوراخ کلید بین قرن سوم و اوایل قرن هفتم ظاهر شده و یکی از شاخصه های این دوره ی زمانی در تاریخ ژاپن است. در واقع، دوره ای که این کوفون ها در آن شروع به ظهور کردند با همین نام شناخته می شود.

 

کوفون ها در طول تاریخ دارای شکل های متعددی از جمله دایره و مربع ظاهر شده اند اما رایج ترین شکل به صورت سوراخ کلید بوده است. به گفته ی آقای کوراهاشی، متصدی موزه ی ساکای، این شکل نمادی از قدرت و اقتدار می باشد. این کوفون ها از دو بخش تشکیل شده اند: یک تپه ی دایره ای شکل که تابوت در آن دفن شده و تپه ای ذوزنقه ای که به قسمت دایره ای متصل است و مراسم و آیین های دفن در آن صورت می گرفته است.

اتاق دفن کوفون ها در واقع یک تابوت چوبی در انتهای یک چاله بوده که اطراف آن دیوارهایی از سنگ های صاف قرار گرفته و با یک سقف سنگی نیز مهر و موم شده است. در انتها، زمین روی این قسمت به صورت پشته ای بالا می آمده؛ برخی اوقات نیز سطح این مقبره سنگ فرش می شده است. مردگان با اشیای زیادی از جمله آیینه های برنزی، سلاح و زره به خاک سپرده می شدند. زیورآلات ساخته شده از یشم نیز در این مقابر کشف شده اند.

یکی از اولین نمونه های کوفون با شکل سوراخ کلید در منطقه ی ماکیموکو (جنوب شرقی حوضه ی نارا) قرار گرفته و منسوب به میانه ی قرن سوم بعد از میلاد است. از این منطقه ساخت کوفون ها به استان یاماتو و بعد از آن به کاواچی گسترش یافت که در آن تپه های دفن غول پیکری مانند کوفون دایسن متعلق به امپراطور نینتوکو وجود دارد.

8XfsNf5qOfBAyQEazdRStcQQxY6KSGHTBsNyxIkn.jpeg

کوفون دایسن در حومه ی شهر باستانی ساکای (جنوب غربی توکیو) واقع شده و ابعادی بسیار عظیم دارد. این کوفون در میانه ی قرن پنجم ساخته شده و ارتفاع آن ۳۵ متر و طول آن ۴۸۶ متر یا دو برابر پایه ی هرم بزرگ جیزه است. در حالیکه ارتفاع این کوفون یک چهارم ارتفاع هرم جیزه است، اما حجم بسیار بیشتری دارد.

درست در جنوب کوفون دایسن، یک کوفون کوچک تر قرار گرفته که متعلق به پسر امپراطور نینتوکو می باشد. در شرق کوفون دایسن نیز دومین مقبره ی بزرگ قرار گرفته که متعلق به امپراطور اوجین پدر نینتوکو است. در اطراف مقبره ی نینتوکو ۱۶ مقبره ی کوچک تر دیگر نیز قرار گرفته اند که سایر اعضای خانواده ی سلطنتی مانند امپراطریس و زنان دیگر خانواده ی پادشاهی را در خود جای داده اند.

در سراسر ژاپن ۱۶۱۵۶۰ مقبره ی کوفونی وجود دارد. تعداد زیادی از این سایت ها را طبیعت در دل خود گرفته و امروز فقط به شکل تپه های کوچکی پوشیده از درختان و گیاهان به چشم می آیند. با توجه به قانون حفاظت در برابر حفاری های باستان شناسی، بسیاری از این کوفون ها تا به امروز دست نخورده باقی مانده اند. تعداد اندکی از این کوفون ها به تعداد انگشتان دست حفاری شده و مورد کاوش قرار گرفته اند.

oXqTzeZqSBanJ4mOz4tgQz8id3Ds2kSzrC8wr0me.jpeg

YomIkdz58vkwzPMwiZOvtcV7fBJ7BMYG3GLeWSzb.jpeg

16vegRO9IznJHCza7bxilNaE3rmBAtu51m9Z4YAV.jpeg

tnVzeZevid7hizxingbmfLX21BMHxZkjWXAyukTh.jpeg

0mryGWzVyoAp7jX73bfRYaVSBFyBPaw52AxsRQvE.jpeg

xLKqHP1An79tl0CH2KuElYidvlSIOZ6jSTV7i01i.jpeg

FvLzrZ0VGs20yhMhi3W1Dvvw8k6UD1dps0pH2DIH.jpeg

xDgHGv4HEQWHbTvXk7Uj7cXc2ra7GS9eV62rAKF4.jpeg

NKh8dcKPs1jjwbV7KBK1LnEbstuFY3JR0E0nRbX3.jpeg

5eXJZf4yxKSO268OGHS9MUrpGe6ktBCDjG8Q1gKs.jpeg

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده