ساعت: ۱۱:۱۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ شناسه خبر: 56059
از مشکل بیمه تا شروط دریافت تسهیلات؛

وجود ارزنده هنرمندانی از نسل قدیم و جدید در این شهرستان کهن تاریخی می طلبد که مسئولان با برنامه ریزی و استفاده هرچه بیشتر از این ذخائر ارزنده موجبات دلگرمی جوانان وعلاقمندان به این هنرصنعت را فراهم سازند.

Print Friendly

به گزارش خبرنگار اجتماعی پیک هشترود، ایران از سالها پیش همواره یکی از قطب های تولید صنایع دستی در جهان به شمار می رفته است. به تبع آن شهرستان هشترود نیز از این عرصه غافل نمانده و در رشته هائی چون گلیم بافی دارای آثار گران سنگی است.

 

 

صنایع دستی اکنون در شرایطی قرار گرفته که لزوم توجه به این صنعت در کشور روز به روز بیشتر احساس می شود و هشترود نیز که در حال حاضر تولید کننده ده ها صنایع دستی ارزشمند می باشد، نیازمند توجه جدی به هنرمندان خود است.

صنایع دستی با دارا بودن ویژگی های هنری و مصرفی به طور توأمان، علاوه بر داشتن جنبه های مصرفی و اقتصادی قوی، برخوردار از بینش، ذوق، اندیشه و فرهنگ تولید کننده است.

طبق اعلام کارشناسان، از آنجا که صنایع دستی، داخلی هستند و حدود ۸۰ در صد ارزش سهم آورده آن نظیر نیروی کار، مواد اولیه، ابزار تولید و … از داخل کشور تامین می شود، هر گونه افزایش در میزان تولید و فروش آن تأثیر مستقیم در افزایش درآمد ناخالص ملی خواهد داشت.

با نگاهی به استعدادهای تولید صنایع دستی و با نگاهی دقیق تر به وجود پتانسیل ها و توانمندی های میراثی، فرهنگی و انسانی این شهر، ضرورت نگاه ویژه مسئولان به آن را نیز متوجه شویم.

هرچند ارائه سوغات محلی به گردشگران و اساساً تعریف محصولی بومی که قابل حمل به نقاط دیگر باشد و همچون مبلّغی، فرهنگ و تاریخ شهر ما را نیز اشاعه دهند، راهکاری است که موجب رونق بخش گردشگری نیز می شود.

وجود ارزنده هنرمندانی از نسل قدیم و جدید در این شهرستان کهن تاریخی می طلبد که مسئولان با برنامه ریزی و استفاده هرچه بیشتر از این ذخائر ارزنده موجبات دلگرمی جوانان وعلاقمندان به این هنرصنعت را فراهم سازند.

این حمایت ها باید جنبه عملی داشته باشد، امروز هنرمندان این عرصه از نبود بیمه رنج می برند. بیمه که در زندگی هر فردی لازم و ضروری است امروز به بزرگترین دغدغه این هنرمندان تبدیل شده است.

از دیگر مشکلات هنرمندان این عرصه، زمان دریافت تسهیلات بانکی است. متاسفانه موانع زیادی بر سر راه آنها انداخته می شود که یکی از آنها لزوم ارائه ضامن کارمند و همچنین سرپرست خانوار بودن است.

متاسفانه اکثر این هنرمندان بدلیل پیدا نکردن ضامن کارمند در پشت سد تسهیلات می مانند و مجبور می شوند در کار خود نیز درجا بزنند.

هز چند با برسی های صورت گرفته، اکثر هنرمندان این عرصه در هشترود، از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که به این صنعت روی آورده اند و اکثر آنها سرپرست خانوار نیستند و این هم مانع بزرگی برای دریافت تسهیلات برای آنهاست.

چشم‌های خسته و آزرده استاد هنرمندی که با عشق بر روی کارش معرق کاری کرده و یا قلم‌زنی کرده نباید فراموش شود. به‌راستی بر روی یک کار از سر عشق چه قیمتی باید گذاشت؟

شاید اگر مسئولان و متولیان حمایت‌های خود را از هنرمندان صنایع دستی افزایش دهند تا نگرانی‌های مادی و بیمه ای این عزیزان به ویژه در مناطق محروم مرتفع شود، بتوان شاهد رشد و شکوفائی اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در منطقه بود.

گزارش از مهدی اسمعیل نژاد

پایان پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده