ساعت: ۱۴:۲۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۴/۳۱ شناسه خبر: 42608
رئیس اداره تعاون روستائی هشترود در گفتگو با پیک هشترود:

رئیس اداره تعاون روستائی هشترود گفت: کشاورزان به مراکز خرید تعاونی روستائی بدلیل نزدیکی به محلشان ترغیب بیشتری دارند اما مراکز ما دیگر ظرفیت ندارند و نیاز است سازمان غله مساعدت بیشتری کند تا با خالی شدن انبارها بتوانیم خرید بیشتری داشته باشیم.

Print Friendly

علی عزیزی در گفتگو با خبرنگار پیک هشترود، در مورد محدود بودن ظرفیت مراکز نگهداری شرکت تعاونی این شهرستان در فصل برداشت گندم گفت: مراکز نگهداری این شرکت تنها می توانند گندم زیر ۵ تن را خریداری کنند و طبق مصوبه دولت بار بالای ۵ تن باید به سیلوها تحویل داده شوند.

 

وی اظهار داشت: شرکت تعاونی روستائی مباشر خرید سازمان غله است و بر اساس این تفاهم ما باید حداکثر ۳ ماه توانائی نگهداری گندم ها در مراکز نگهداری داشته باشیم. فضای کم انباری های ما و این مصوبه باعث می شود ما تا عدم تخلیه انباری ها نمی توانیم از کشاورزان خریداری کنیم که باعث گلایه کشاورزان می شود.

 

رئیس اداره تعاون روستائی هشترود افزود: پربودن انبارهای ما باعث شده کشاورزان یا گندم خود را به سیلوها ببرند که این هزینه بالای حل دارد و یا اینکه به دلالان بدهند که قیمت خرید آنها هم پائین است و کشاورزان هم رغبتی ندارند.

 

عزیزی ادامه داد: متاسفانه سیلوها برای تخلیه انبارهای شرکت تعاونی حواله خرید صادر نکرده اند و برای ما نیز مشکلاتی بوجود آورده است. ما با توجه به حجم زیاد خرید و در خواست ها از کشاورزان مجبور به خرید بیش از اندازه انبارهای خود هستیم و به ناچار در بعضی مواقع در فضای باز هم نگهداری می کنیم که نگهداری در فضای باز هم مشکلات خود را دارد.

 

وی تصریح کرد: تعاونی روستائی شهرستان در ۴ مرکز ذوالبین، نظرکهریزی، ملاجیق و درین سو اقدام به خرید می کنند که ظرفیت اسمی هریک ۲۵۰ تن است اما به ناچار تا ۲ برابر خرید و نگهداری می کنیم. در شهرستان چاراویماق هم در ۲ مرکز تکانلو و ارسگنای اقدام به خرید می کنیم. در کل ظرفیت مراکز خرید شهرستان در حدود ۴۵۰۰ تن است.

 

این مقام مسئول تاکید کرد: کشاورزان به مراکز خرید تعاونی روستائی بدلیل نزدیکی به محلشان ترغیب بیشتری دارند اما مراکز ما دیگر ظرفیت ندارند و نیاز است سازمان غله مساعدت بیشتری کند تا با خالی شدن انبارها بتوانیم خرید بیشتری داشته باشیم.

 

عزیزی در مورد نحوه پرداخت ها هم به کشاورزان خاطرنشان کرد: کشاورزان در سامانه جامع کشاورزی ثبت نام می کنند و دولت نیز بر اساس نوبت اقدام به پرداخت می کند. قیمت خرید تضمینی گندم ۱۲۷۰ تومان است اما کیفیت گندم هم در قیمت خرید تاثیر دارد و ممکن است افت یا افزایش قیمت هم در زمان خرید وجود داشته باشد. حتی برخی از گندم ها قابل خرید نیستند.

 

پایان پیام/م.ا

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده