ساعت: ۱۰:۵۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۳/۱ شناسه خبر: 36472
کارشناس امور مذهبی در تشریح فضيلت و اعمال نيمه شعبان:

یک کارشناس امور مذهبی گفت: شب نیمه شعبان از چنان اهمیتی برخوردار است که هم‌ردیف و هم‌پای شب‌های قدر قرار دارد و از این موقعیت می‌توان چون شب‌های قدر ماه مبارک رمضان برای کسب خیرات و برکات معنوی بهره برد و نهایت تلاش را برای کسب فیض داشت.

Print Friendly

حجت الاسلام یعقوب اباذری کارشناس امور مذهبی در گفتگو با خبرنگار پیک هشترود در مورد اهمیت نیمه شعبان گفت: نیمه ‏شعبان در اذهان شیعیان و محبان اهل ‏بیت علیهم‏السلام، به عنوان روز میلاد نجات بخش موعود معنا و مفهوم می ‏یابد. روز میلاد بزرگ مردى که انسانیت، ظهور او را به انتظار نشسته و عدالت ‏براى پای بوس قدمش لحظه شمارى می کند.

 

وی با اشاره به اهمیت جشن‌های نیمه شعبان، اظهار کرد: تبیین صحیح مفهوم انتظار، ویژگی جامعه منتظر و حکومت جهانی مهدوی(عج) در کنار مراقبت، اجرای مناسب و به دور از هر گونه انحراف و باور نادرست از مهمترین وظایف و رسالت مردم و مسئولان نهادهای فرهنگی در جامعه است.

 

این کارشناس امور مذهبی تصریح کرد: با مطالعه روایت های مربوط به شب نیمه شعبان، انسان یقین می کند که این زمان محدودِ نهفته در طول سال از اهمیت و ویژگی کم نظیری برخوردار است برای همین جا دارد که ما نیز به شکل ویژه برای آن برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم بیشترین بهره را از آن ببریم.

 

اباذری افزود: بزرگان دین و علما به عنوان وارثان و ادامه دهندگان رسالت انبیاء الهی و مروجان حقیقی آموزه های غنی اهل بیت(ع) نیز علاوه بر آن که خود اهتمام ویژه ای به احیای شب نیمه شعبان داشته و دارند، عموم مومنین و منتظران و عاشقان امام عصر حضرت بقیه الله الاعظم(عج) را به احیای این شب عزیز و دعا برای سلامتی و تعجیل در ظهور ولی عصر(عج) دعوت کرده اند.

 

وی تاکید کرد: شب نیمه شعبان از چنان اهمیتی برخوردار است که هم‌ردیف و هم‌پای شب‌های قدر قرار دارد و از این موقعیت می‌توان چون شب‌های قدر ماه مبارک رمضان برای کسب خیرات و برکات معنوی بهره برد و نهایت تلاش را برای کسب فیض داشت.

 

اعمال شب نیمه شعبان

 

دعا و نیایش

به عبارت دیگر شب های قدر برترین شب ها هستند و پس از آن شب نیمه شعبان از اهمیت و قداست ویژه ای برخوردار است. لذا فرموده اند در این شب انفاق کنید و مانند شب قدر مشغول دعا و مناجات و راز و نیاز باشید.

به همین دلیل بزرگانی مانند مرحوم قاضی به علامه طباطبایی می فرمود: اگر دنیا می خواهی با نماز شب و اگر آخرت می خواهی باز با نماز شب! بنابراین به دلیل آثارعظیم ، شگرف و عمیق «شب زنده داری » در تکامل و سعادت انسان، توصیه به شب زنده داری به خصوص در شب نیمه شعبان شده است.

 

زیارت حضرت امام حسین علیه‎السلام

از جمله فضائل این شب این است که، از شب‎هاى مخصوص زیارت امام حسین علیه‎السلام است که صد هزار پیامبر صلی الله علیه و آله آن حضرت را در این شب زیارت مى‎کنند. در نیمه شعبان زیارت حضرت امام حسین علیه‎السلام و همچنین زیارت امام زمان علیه‎السلام مستحب است، امام صادق علیه‎السلام فرمود: «شب نیمه شعبان بهترین شب بعد از شب قدر است و خواندن دو رکعت نماز در شب نیمه شعبان بعد از نماز عشاء مستحب است، در رکعت اول بعد از حمد، سوره کافرون و در رکعت دوم بعد از حمد سوره توحید خوانده شود.»

انجام غسل

غسل و شب زنده‎دارى و عبادت در این شب، فضیلت بسیار دارد، این شب در نزد خدا چنین مقامى دارد که ولادت با سعادت امام زمان علیه‎السلام در سحرگاه این شب واقع شده و بر عظمت و رونق آن افزوده است.

ضمناً روایاتى به ما رسیده است که نیمه شعبان همان شب قدر و تقسیم ارزاق و عمرها است، و در بعضى از این روایات آمده که شب نیمه شعبان، شب امامان علیهم‎السلام است و شب قدر، شب رسول خدا صلى الله علیه و آله است.

 

نمازگزاردن

 

از نمازهاى مستحبى که در این شب وارد شده دو رکعت نماز است که در هر رکعت بعد از حمد صدبار سوره توحید خوانده مى‎شود.

دعای کمیل

از اعمال این شب، خواندن دعاى کمیل در سجده است روایت شده که کمیل گوید دیدم حضرت على علیه‎السلام این دعا را در شب نیمه شعبان در سجده خواندند. در مورد زیارت امام حسین علیه‎السلام در این شب به خصوص در صورت امکان در کنار قبرش، آمده هر که بشناسد امام حسین علیه‎السلام را و شهادت او و هدف شهادتش را که موجب نجات امت گردید و وسیله و راهگشایى براى رسیدن به فوز عظیم شد(خلاصه این که عبادتش در این شب از روى توجه و علاقه و معرفت خاص باشد)آن گونه خویشتن را در برابر خدا خاضع نماید که شایستگى آن را دارا مى‎باشد و نیز از خدا خواسته‎هاى شرعیش را تقاضا کند.

 

پایان پیام/م.ا

 

 

Print Friendly

لینک کوتاه:
نظرات
 1. علي خيري گفت:

  میلاد گل نرگس …
  شکوفه نرگس بر دامان عطرآگین نرجس شکفت,
  و آشیان دل هایمان را به شبنم نگاهش بر افروخت.
  و گلبرگ خشکیده جانهایمان را به نسیم کلامش به بهار کشید.کنون با دل هایی آکنده از شور و شعف میلاد آن خورشید پنهان,و در هاله ای از غم انتظار ,
  شاخه های نرگس محبت خود را به پای آن امام عزیز می فشانیم و طلوع آن خورشید را از پس ابر غیبت از خداوند طلب می کنیم …
  میلاد گل نرگس برتمام شیعیان جهان مبارک.