ساعت: 10:44 منتشر شده در مورخ: 2015/07/7 شناسه خبر: 18122
مسابقه رنگین تر کردن سفره های افطاری/

شاید مد شدن سفره های پر رنگ و لعاب افطاری باعث شود تا سفره های ساده و معنوی افطار به فراموشی سپرده شود و مسابقه سفره آرایی در رمضان سرلوحه باشد.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش خبرنگار پیک هشترود، یکی از آداب و رسوم و برنامه مهم در ماه رمضان صله ارحام است که افراد فامیل تلاش می کنند در لحظه های افطار دور هم جمع شوند. افطاری دادن در ایام ماه مبارک رمضان از جمله اقدامات خوبی است که ثوابهای زیادی برای آن در نظر گرفته شده است به طوری که پیامبر اکرم(ص) فرمود: کسی که روزه داری را افطار دهد، برای او ثوابی مانند ثواب روزه دار است، بدون اینکه از ثواب روزه دار چیزی کاسته شود.

در این میان گستراندن سفره های افطار رونق خاصی دارد و همه سعی می کنند تا افراد فامیل و آشنایان و یا دوستان را در این ماه با افطاری دادن به منزل خود دعوت کنند و علاوه بر صله ارحام، ثواب زیادی هم برای آنها ثبت شود. اما چند سالی است که تجملات آرام آرام خود را در سفره های افطار خانواده ها جای داده و رنگ و بوی سادگی در میان برخی سفره های افطار انگار گم شده است.

سفره هایی که رنگین کمانی از انواع آش و خوراکی های افطاری و انواع غذاها و دسرهای بعد ازشام هستند و برخی خانواده ها برای سفره های رنگین تر مسابقه گذاشته اند. بسیاری از این مواد غذایی شاید به صورت دست نخورده، دور ریخته می شوند و تنها برای تجملات بر روی سفره قرار می گیرند و اسراف در این ماه خود را نشان می دهد. البته هزینه های زیاد برای تهیه انواع مواد غذایی موضوعی دیگر است که برخی از خانواده ها این هزینه را با هر سختی برای سفره های تجملاتی تهیه می کنند.

البته میهمانی های افطاری برخی ها در هشترود و در سالهای اخیر با دعوت به رستورانها پر زرق و برق تر شده و سفارش منوی چند غذائی با نام های دهن پرکردن خارجی نوعی کلاس محسوب می شود.

شاید مد شدن سفره های پر رنگ و لعاب افطاری باعث شود تا سفره های ساده و معنوی افطار به فراموشی سپرده شود و مسابقه سفره آرایی در رمضان سرلوحه باشد. ساده زیستی و سفره های افطار ساده سبب می شود تا افراد زیادی اقدام به افطاری دادن نمایند اما وقتی توان مالی برخی از افراد برای سفره های آنچنانی نباشد، همان سفره های ساده نیز پهن نمی شوند.

برخی ها اسراف و ریخت و پاش را نوعی ارزش تلقی و تصور می کنند و بر این باورند که چنین رفتارهایی می تواند آنها را بهتر نشان دهد. شاید در اطراف ما افراد زیادی باشند که نیازمند هستند ومی توان با جلوگیری از تجملات و دوری کردن از چشمو هم چشمی در این ماه به نیازمندان کمک کرد. خوشبختانه سفره های ساده افطاری نیز در برخی مساجد و محله ها برای روزه داران گسترده می شود که فقیر و غنی در کنار هم و با همدلی و مهربانی از برکات این سفره استفاده می کنند.

مهدی اسماعیل نژاد

 

پایان پیام/م.ا

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده