گروه: اجتماعی

خبر خوش به زائران اربعین:سفر هوایی به عراق با برگ تردد اربعین ممکن شد

زوار اربعین چگونه می‌توانند با در دست داشتن برگ تردد اربعین به صورت هوایی از کشور خارج شوند؟

۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰

علت غمگینی خانم‌ها در روز تولدشان مشخص شد

یک روانشناس درباره تأثیر توجه زوجین به روزهای مهم زندگی مانند روز عقد، تولد همسر و غیره بر زندگی مشترکشان توضیحاتی داد.

۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
وقتی دود قانون‌گریزی دولت به چشم جوان‌ها می‌رود؛

قانونی که ۱۴ سال است با اهمال سه قوه خاک می‌خورد/ پشت‌پا زدن دولت به قانون، با تغییر ماهیت صندوق تسهیلات ازدواج

متاسفانه با گذشت ۱۴ سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان در مجلس، هنوز این قانون اجرایی نشده است و به قولی این قانون در گوشه ای مانده و خاک می خورد و سران سه قوه باید در خصوص این موضوع پاسخگو باشند.

۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴

زندگینامه بزرگان ریاضی محسن هشترودی

محسن هشترودی در ۲۲ دی ۱۲۸۶ در شهر تبریز چشم به جهان گشود. پدرش از مشاوران شیخ محمد خیابانی یکی از فعالان نهضت مشروطه بود محسن هشترودی تحصیلات دبستانی خود را در مدرسه‌های سیروس و اقدسیه در شهر تبریز به پایان برد و سپس برای ادامه تحصیل در دارالفنون به تهران آمد. چند سالی در تهران به تحصیل پزشکی گذراند، تا در سال ۱۳۰۴ به عنوان دانشجوی بورسیه دولتی برای تحصیل در رشته ریاضیات به کشور فرانسه اعزام شد.

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
دکتر فهیمه فرهمندپور در نشست تبیینی زن و خانواده:

تفاوت زن و مرد تکوینی است نه اجتماعی

نشست تبیینی -گفتمانی زن و خانواده با عنوان «زن، محور خانواده» با حضور دکتر فهیمه فرهمندپور، عضو هیات علمی دانشگاه تهران هفته گذشته در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد.فرهمند‌پور در این نشست به بررسی اشکال مختلف نقش محوری زنان در خانواده در دوران گذشته و معاصر پرداخت و گفت: هیچ بنایی در اسلام از ازدواج و خانواده محبوب‌تر نیست؛ طلاق با اینکه یک امر مشروع است اما تعبیر روایات ما در این زمینه عجیب است.
خانه‌داری، فراتر از حقوق و قانون

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
بحث‌مجازی«مهنازافشار» و«پگاه‌آهنگرانی»

خاله‌بازی‌توییتری

در روزهای اخیر بازهم تعدادی از سلبریتی‌ها در فضای مجازی خبرساز شدند. مهناز افشار توییتی درباره پگاه آهنگرانی منتشر کرد که باعث حواشی زیادی شد.

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
راه‌های ارتباط صحیح با کودکان را بیاموزیم

وقتی می‌گوییم «تو بزرگ شدی» کودکی‌اش را از او می‌دزدیم

دخترم هفت سال دارد، اما اندازه دختر ۱۵ ساله عاقل است. حتی در مورد من و پدرش هم احساس مسئولیت می‌کند، اما جدیداً از اینکه بیشتر از سنش می‌فهمد خیلی نگرانش هستم. چون مسئولیت‌پذیری بیش از حد او باعث نگرانی و اضطراب او در مورد همه چیز شده است

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷

عوامل بی‌تابی کلاس اولی‌ها در روزهای آغازین مدرسه/ عدم آگاهی از محیط جدید کودک را مضطرب می‌کند

روانشناس بالینی کودک در خصوص بی‌تابی برخی کودکان و کلاس اولی‌ها در بدو ورود به مدرسه گفت: ورود به هر محیط تازه و غیرقابل پیش‌بینی برای هر فردی استرس‌زاست چرا که مبهم بودن یک موقعیت خود عاملی برای اضطراب است.

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷

۹ دلیل فراموشکاری آقایان

انجام چندکار باهم، افکار آزاردهنده، افسردگی، استرس و خستگی، برخی بیماری‌ها، عوارض جانبی داروها، کم‌خوابی، کم‌توجهی و… همه از عوامل موثر در فراموشکاری هستند.

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

نقد مردم در «کبریت»

از چند سال پیش ویدئوهای کوتاهی در فضای مجازی منتشر شد که در قالب مصاحبه یا دوربین مخفی بود. این محصولات با عنوان «کبریت» منتشر شد.

۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷

فقر در حاشیه توسعه

بررسی‌های جامعه‌شناسان نشان می‌دهد بخش قابل‌توجهی از بزهکاری‌ها، قاچاق مواد مخدر، بیماری‌های مسری، انحرافات اخلاقی و فقر فرهنگی در حاشیه شهرهای توسعه‌یافته رخ می‌دهد. با اینکه این مناطق حاشیه‌ای در مجاورت مناطقی قرار گرفته‌اند که بیشترین امکانات را در کشور دارند، ساکنان این مناطق به‌دلایل گوناگون از بیشتر این امکانات محروم مانده‌اند.

۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶